Akçakoca'da restorasyon atağı başlatıldı

Akçakoca'da restorasyon atağı başlatıldı
Akçakoca'da restorasyon atağı başlatıldı
- Batı Karadeniz'in incisi konumundaki Düzce'nin Akçakoca ilçesinde bulunan Osmanlı mirası 150 evin restore edilmesi amaçlanıyor - İl Kültür ve Turizm Müdürü Budak: - "Akçakoca'da deniz turizminin yanında kültür turizmine de ağırlık vermek için ilçenin eski yerleşim yerlerindeki tarihi evleri restore ederek turizme kazandırma hedefindeyiz"

DÜZCE (AA) - Batı Karadeniz'in önemli turizm bölgelerinden Düzce'nin Akçakoca ilçesindeki 150 yıllık evler, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce restore edilerek turizme kazandırılacak.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Özcan Budak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Akçakoca'nın turizm alanında çok yönlü olduğunu belirterek, "Akçakoca'da deniz turizminin yanında kültür turizmine de ağırlık vermek için ilçenin eski yerleşim yerlerindeki tarihi evleri restore ederek turizme kazandırma hedefindeyiz" dedi. 

Yukarı Mahalle'deki sit alanında 150 tarihi ev bulunduğunu, 8'inin restorasyon çalışmalarının tamamlandığını, 19'unun proje aşamasında olduğuna dikkati çeken Budak, " Sivil mimari örneği bu evlerimizin hepsinin restoresini zamanla yapacağız. Tescilli evlerin sahipleri müdürlüğümüze başvurdukları takdirde kendilerine bakanlığımızın her türlü imkanlarını sunuyoruz" ifadesini kullandı. 

Budak, 2006'da çıkarılan "Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu" kapsamında tescilli evlerin restorasyonunda bakanlığın hibe desteği verdiğini anlattı. 

İlçedeki restorasyon çalışmaları devam ettiği sırada kentin tanıtılması için kampanyalar düzenledikleri bilgisini veren Budak, şunları söyledi:

"Yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle kenti Safranbolu ve Beypazarı gibi gündeme getirerek tanıtım ayağını başlattık. Turizm haftasında, 25-26 Nisan'da da yerel halkla sürekli açık olacak halk pazarı yapılacak. Amacımız, kültür varlıklarının istihdama kazandırılıp, kültür evlerinin, dokularının yaşatılmasıdır. Tarihi evler restore edildikten sonra pansiyonculuğa, konak turizmine ve sivil mimariye hizmet edecektir."