"Anayasamız hazır"

"Anayasamız hazır"
"Anayasamız hazır"
-TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Kuzu: -"Seçim sonucunda 330 ve üstü rakam bulabilirsek, inşallah yeni anayasayı yapacağız. Anayasamız hazır, rötuşlar ve ilaveler yapılır" -"Koalisyonlarla bu memleket 6 ayda perişan olur, neredeyse ekmek bulamaz konuma gelinir. Bunu abartmıyorum, bilerek söylüyorum" -"Birbirine benzemeyen ne kadar geometrik şekil varsa hepsi bir araya getirilerek sandıkta birleştirilmeye çalışılıyor. Sırf AK Parti düşmanlığı... Allah aşkına biz bu memlekete ne yaptık, el insaf, el merhamet, hizmetten başka ne yaptık"

DÜZCE (AA) - ÖMER FARUK CEBECİ - TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, partisinin seçim sonucunda parlamentoda 330 ve üstünde milletvekiline ulaşması halinde yapacağı yeni anayasanın hazır olduğunu belirterek, "Rötuşlar ve ilaveler yapılır" dedi.

Kuzu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iktidar ve muhalefetin gücünü sivil toplumdan alması gerektiğini, AK Parti'nin buna çok dikkat ettiğini söyledi.

Osmanlı Devleti'nin başarısının sırrının, sivil topluma önem veren yapısı olduğuna dikkati çeken Kuzu, "Osmanlı'nın 600 yıllık ömrünün en kısa tanımı, bir vakıf devleti olmasıdır. Vakıf dediğimiz bugünkü dernek, sendika, değişik kesimler ve sivil toplum kuruluşlarıdır. Adları o zaman vakıf ağırlıklı idi ve sorunların çoğu vakıflar aracılığıyla çözülürdü. Okuduğum kaynaklardan çıkan sonuç, eyalet modelinin oluşumu, federal yapının kurulması, Amerika'daki o tablo, Osmanlı'dan alma bir tablodur. Başarı sırrı da bence buradan kaynaklanıyor" diye konuştu.

Kuzu,  Türkiye 'de parlamenter sistemin sürekli bir hükümet çıkaramadığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hükümetlerin yaptığı icraatların, koalisyonlarla kısa zamanda heba olduğunu görüyoruz. Parlamenter sistem artık yükü çekmiyor, bu model Türkiye'nin hızına yetişemiyor. O yüzden başkanlık modeline bir an önce geçmemiz lazım. Bunun için 7 Haziran seçimlerinde alınacak rakam çok önemli. Parlamenter model çok hantal, karışanı görüşeni çok, kimin yönettiğini bilemezsin. Bürokrasisi çok felaket, vesayet de bu modelde çok. Yeni dönemde başkanlık modeli dediğimiz sistemi, sivil topluma değer veren, onları yanına çeken ve görüşünü alan bir model olması sebebiyle parti seçim beyannamemize aldık. Cumhurbaşkanımız bir devlet adamı olarak zaten gittiği yerlerde bunu yıllardır söylüyor, ben 30 yıldır buna emek verdiğimi söylüyorum. Rahmetli Turgut Özal gerçekleştiremedi, Süleyman Demirel biraz gayret etti olmadı. Cumhurbaşkanımız ile AK Parti Genel Başkanımız ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ile bu mesele üzerinde 'Başkanlık modelini esas alan bir anayasa yapalım' diyoruz."

AK Parti'nin seçim beyannamesinde yer alan yeni anayasa çalışmaları hakkında bilgiler veren Kuzu, "Seçim sonucunda 330 ve üstü rakamı bulabilirsek, inşallah bu anayasayı yapacağız. Anayasamız hazır, rötuşlar ve ilaveler yapılır. Muhalefet ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüşülür, 'Ne dersiniz' diye sorulur. Ümitlerimiz bu. Mesele hep 330 milletvekiline bakıyor" ifadesini kullandı.

-"Koalisyonlarla bu memleket 6 ayda perişan olur" 

Kuzu, bugüne kadar 9 seçim kazandıklarına işaret ederek, 7 Haziran genel seçimlerinin hepsinden daha önemli olduğunu dile getirdi. Milletin önünde iki seçenek olduğuna işaret eden Kuzu, "Birincisi, 'bu seçimde de biz AK Parti'ye verelim yoluna devam etsin', ikincisi ise 'eski ve geçmiş Türkiye'ye dönüş" seçeneğidir. Bu bir kaostur, bir yıkım projesidir, Türkiye'nin geri dönme şansının, toparlanmasının çok zayıf olacağı bir seçenektir. Etrafımız ateş çemberi. Koalisyonlarla bu memleket 6 ayda perişan olur, neredeyse ekmek bulamaz konuma gelinir. Bunu abartmıyorum, bilerek söylüyorum" dedi.  

Burhan Kuzu, muhalefet partileri arasındaki ittifak çalışmaları olduğunu hatırlatarak şöyle devam etti:

"Birileri, birtakım projelerle ne kadar bir araya gelmez varsa birleştirmeye çalışıyor. Kemalistler bir taraftan, Atatürkçü geçinen kesim diğer taraftan, Marksist, Leninist, komünist kesim bir taraftan, paralel küresel yamuk bir taraftan, birbirine benzemeyen ne kadar geometrik şekil varsa hepsi bir araya getirilerek sandıkta birleştirilmeye çalışılıyor. Sırf AK Parti düşmanlığı, Allah aşkına biz bu memlekete ne yaptık. El insaf, el merhamet, hizmetten başka ne yaptık. Tayyip Bey 10 yılda 30 sene yaşlandı. Bu memleket neticede hepimizin. Kızarak, darılarak, küserek, bizden uzak kalarak gemiyi delmeyelim. Yürekten söylüyorum, AK Parti'ye oy vermenin tam zamanı. İnşallah vatandaşlarımız söylediğim kaygıları mutlaka dikkate alacaklardır."

İktidara geldiklerinde çocuk olanların 25-30 yaşına geldiğini kaydeden Kuzu "Düşünün kocaman, 30 yaşındaki adam partimizden önceki Türkiye'yi bilmiyor. İşimizin ne kadar zor olduğunu düşünün. Bir yandan uzun sürmemiz güzel ama bir de böyle hafıza sorunu var. O yüzden dedeler, babalar, nineler ellerini vicdanlarına koysunlar, elmanın sapı üzümün çöpü demeden, başka tarafa geçip kaçmadan, AK Parti'ye mührü basarak sandıkları patlatsınlar. Bu seçim, sırat köprüsü gibi bir seçim" şeklinde konuştu.