"Bağımlılık eğitimi anaokulunda başlayacak"

"Bağımlılık eğitimi anaokulunda başlayacak"
"Bağımlılık eğitimi anaokulunda başlayacak"
- Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Öztürk: - "Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız protokol çerçevesinde anaokulundan başlayarak üniversiteye kadar her yaş aralığındaki öğrencilere bağımlılık konusunda eğitimlere başlıyoruz" - "Bağımlılıkla ilgili tıbbi anlamda tedavisi tamamlanan kişilerin rehabilitasyonlarının bilinçli şekilde yapılacağı bir merkez açmak istiyoruz. Kısa süre içerisinde bu merkez hizmete girecek"

DÜZCE (AA) - ÖMER ÜRER - Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Mücahit Öztürk, bağımlılık konusunda öğrenciler arasında farkındalığın oluşması için anaokulundan üniversiteye kadar eğitim vereceklerini bildirdi.

Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle sigara bağımlılığı konusunda çalışmaların devam ettiğini belirterek, Yeşilay olarak bilinçlendirme kampanyasına yönelik projeleri olduğunu ifade etti.

 Öztürk, "Sigaranın zararları ve pasif içicilikle alakalı bir takım bilinçlendirme programı uygulamaya koyuyoruz. Yeşilay son 3-4 yıldır daha gündemde olan bir sivil toplum kuruluşu.  Özellikle bağımlılığın her alanıyla mücadele ediyoruz" diye konuştu.

Sigara bağımlılığıyla  mücadele konusunda Türkiye'nin birçok ülkeye örnek olduğunu vurgulayan Öztürk, şunları söyledi:

"Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız protokol çerçevesinde anaokulundan başlayarak üniversiteye kadar her yaş aralığındaki öğrenicilere bağımlılık konusunda eğitimlere başlıyoruz. Bu yıl içinde bunu gerçekleştireceğiz. Yeşilay öğrencilerde bağımlılık konusunda bilinç oluşturmaya çalışacak. Dünyada bu çapta uygulaması ve örneği olmayan bir projeyi hayata geçiriyoruz. Bütün öğrencilerimize ulaşamaya çalışacağız."

Yeşilay olarak bağımlılık konusunun rehabilitasyon aşamasının da gündemlerini oluşturduğunu anlatan Öztürk, "Bir danışmanlık merkezi açma projemiz var. Bağımlılıkla ilgili tıbbi anlamda tedavisi tamamlanan kişilerin rehabilitasyonlarının bilinçli şekilde yapılacağı bir merkez açmak istiyoruz. Kısa süre içerisinde burası hizmete girecek" değerlendirmesinde bulundu.

- "Sigara konusunda radikal kararlar alındı"

Öztürk, Türkiye'de sigara bağımlılığına yönelik radikal kararlar alındığını belirterek, şunları kaydetti:

"Bu kararların saç ayağının biri Sağlık Bakanlığı, diğeri Yeşilay, son ama en önemlisi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 'dır. Cumhurbaşkanımızın başlattığı ve öncülük ettiği bu hareket tüm dünyada örnek oldu. Şu anda Türkiye birçok ülkeye örnek olabilecek seviyeye geldi. Kapalı mekanlarda sigara içilmemesi ve bu konuda ciddi sınırlamaların getirilmesi, belli yaş sınırının altındakilere sigara satılmaması, sigara paketlerinin üzerindeki uyarılar Türkiye'nin bu anlamda birçok ülkeye örnek gösterilmesini sağladı. Dünya Sağlık Örgütü de bizi destekledi. Diğer ülkelerle kıyasladığımızda iyi bir noktadayız. Bu durumda olmamızın temeli Cumhurbaşkanımızın duruş ve tutumudur. Örnek olduğu ve başlattığı bu hamleyi halkımızın kabullenip içselleştirmesi de çok önemlidir."