Bal tozu, şekerin yerini alacak

Bal tozu, şekerin yerini alacak
Bal tozu, şekerin yerini alacak
- Ar-Ge çalışması devam eden Bal Tozu Projesi sayesinde bal tozunun, şekerin alternatifi olması hedefleniyor - Gıda Mühendisi Sezen: - "Bal, tatlandırıcılıkta şekere alternatif olacak. Ürün doğal, ballı ve toz biçiminde sunulacak. Şeker yerine daha sağlıklı ve lezzetli bir ürün"

DÜZCE (AA) - ÖMER FARUK CEBECİ - Adana 'da faaliyet gösteren firma tarafından yürütülen Bal Tozu Projesi'yle balın toz haline getirilerek şekerin yerini alması hedefleniyor. 

Firmada görevli Gıda Mühendisi Burcu Sezen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, firma olarak sektörde yenilikleri hedeflediklerini söyledi. 

Balın sadece yiyecek sektöründe tüketilmesinin dışına çıkmak istediklerini anlatan Sezen, "Sanayi ve diğer farklı alanlarda da kullanıp balı sevmeyen, tüketmeyen herkese ulaşmak için farklı formda üretmek istiyoruz. Bu yüzden de ballı toz formülünde ürünler geliştireceğiz. Bununla ilgili üretim tesisimiz tamamlandı. Şu an Ar-Ge olarak ürün formülasyonu ve analiz yöntemlerinin araştırmasındayız" diye konuştu. 

Sezen, şekere ihtiyaç duyulan her alanda bal tozunun kullanılabileceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bal, tatlandırıcılıkta şekere alternatif olacak. Ürün doğal, ballı ve toz biçiminde sunulacak. Şeker yerine daha sağlıklı ve lezzetli bir ürün. Balın toz haline dönüştürülmesi tamamen doğal süreç olacak. Balı kurutma yöntemiyle toz haline getireceğiz. Bununla ilgili bazı işlem yardımcılarına ihtiyacımız olacak ama bu doğal, kimyasal katkı içermeyen ürün olacak. Balın kendinden gelen lezzet ve tadını alacaksınız."

Projenin Ar-Ge aşamasında olduğunu, her şey yolunda giderse ürünün 6 ay ila bir yıl içinde piyasaya sürülebileceğini ifade eden Sezen, bu konuda yoğun talep aldıklarını vurguladı.

Sezen, "Bu, katma değerli bir ürün, şeker yerine de kullanılacak" diyerek, "Aslında farkında olmadan Türkiye 'de bal tozu yiyoruz. Bazı gece sütü mamalarında bal tozu mevcut ama bunların hepsi ithal geliyor. Bu yüzden halihazırda çok az  pazar var. 'Bal tozu, şekeri tamamen hayatımızdan çıkaracak' diyemeyiz. Bu, bir tercih meselesi" değerlendirmesinde bulundu.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Adana

  ,

  Pazar

  ,

  Gece

  ,

  gıda

  ,

  kimyasal

  ,

  sanayi

  ,

  Ar-Ge

  ,

  firma

  ,

  gusto