Cenazesini görmediği eşini 16 yıldır bekliyor

Cenazesini görmediği eşini 16 yıldır bekliyor
Cenazesini görmediği eşini 16 yıldır bekliyor
- Düzce'nin Kaynaşlı ilçesinde 16 yıl önce meydana gelen depremde hayatını kaybeden İlhan Kırca'nın cenazesini görmediği için öldüğüne hala inanamayan eşi Nezaket Kırca, eşine kavuşma hayaliyle yaşamını sürdürüyor - Kırca: "Ben yıllarca merdivenlerde ses duyduğum zaman 'O geldi' diye koşarak bir umutla kapıyı açtım. Bu durum hala devam ediyor. Eşimin cenazesini görmediğim için bir yerlerden geleceğini düşünüp, duruyorum"

DÜZCE (AA) - ÖMER FARUK CEBECİ - Düzce'de 12 Kasım 1999'da meydana gelen depremin merkez üssü Kaynaşlı'da yaşayan Nezaket Kırca, depremde hayatını kaybeden, ancak cenazesini görmediği eşi İlhan Kırca'nın ölümüne hala inanamıyor.

Yaşamını Kaynaşlı'da sürdüren 63 yaşındaki Kırca, AA muhabirine, deprem olduğu sırada eşi dışındaki aile bireyleriyle evde sohbet ettiklerini anlattı.

Deprem anında nasıl dışarı çıktıklarını hatırlamadığını vurgulayan Nezaket Kırca, "Nasıl oldu anlamadık. Dışarı çıktık, toprak ayrıldığı için her yer hendek olmuştu, yürüyemiyorduk, yola çıkamıyorduk. Tam o dakikalarda binalar yıkılmaya başladı. Anlam veremedik, hepimiz şoktaydık. Herkes kendi derdine düşmüştü, herkes bağırıyordu, kimi evladını, kimi eşini arıyordu" diye konuştu. 

Depremde lokanta işleten kardeşinin hayatını kaybettiğini aktaran Kırca, "Ben kardeşimin acısından eşimi unuttum. Herkes başka bir yerde olduğunu söyledi. Deprem akşamı her yeri aradık, fakat bulamadık" dedi.

Kocasının cansız bedenini kuzenlerinin çıkarttığını belirten Nezaket Kırca, şöyle devam etti:

"Enkazın altından eşimi alıp, bizden habersiz gömmüşler. Eşimin vefatını bize depremden 10 gün sonra söylediler. Kardeşimin vefatından dolayı eşimin vefatını bize söylemediler. 10 gün sonra mezarını gösterdiler, 'Size söyleyemedik, eşinizin mezarı burası' dediler. Caminin altında yanarak can verdiklerini sonradan öğrendik."

- "Bir yerlerden geleceğini düşünüp, duruyorum"

Kırca, deprem sonrasında eşinden haber alamadığını ifade ederek, "Ben yıllarca merdivenlerde ses duyduğum zaman 'O geldi' diye koşarak, bir umutla kapıyı açtım. Bu durum hala devam ediyor. Eşimin cenazesini görmediğim için bir yerlerden geleceğini düşünüp, duruyorum. 'Acaba İlhan mı geldi' diye bir umutla kapıya koşuyorum. Hala mezarına gittiğim zaman şüpheye düşüyorum, 'O mu, değil mi' diye. Bir yerden gelecek mi? Telefon çalsa hemen aklıma o geliyor. Görmüş olsaydım herhalde böyle olmazdı. Çok zor şeyler bunlar. Aynı zamanda eşimi ve kardeşimi kaybetmek çok zor. Ben 10 gün boyunca yemek yemediğimi fark ettim. Su içtiğimi bile zor hatırlıyorum" şeklinde konuştu.