Çerkezler, dil eğitimi veren fakülteler istiyor

Çerkezler, dil eğitimi veren fakülteler istiyor
Çerkezler, dil eğitimi veren fakülteler istiyor
- Adige Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Khunagov: - "Çerkezlerin yoğun yaşadığı bölgelerde yeni fakültelerin açılması için görüşmeler yapıyoruz. Umarım görüşme sağladığımız birkaç üniversitede dilimizin devamlılığını sağlayacak bölümler açarız"

DÜZCE (AA) - ÖMER ÜRER - Kuzey Kafkasya'da bulunan Adige Devlet Üniversitesinin Rektörü Prof. Dr. Rashid Khunagov, Türkiye 'de Çerkezce eğitimi verecek fakültelerin açılması için çalıştıklarını belirterek, "Çerkezlerin yoğun yaşadığı bölgelerde yeni fakültelerin açılması için görüşmeler yapıyoruz. Umarım görüşme sağladığımız birkaç üniversitede dilimizin devamlılığını sağlayacak bölümler açarız" dedi.

Khunagov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de 3 milyona yakın Çerkez bulunduğunu, Kafkasya'dan göçüp Türkiye'ye  yerleşen bu topluluğun örf, adet ve geleneklerini devam ettirdiklerini söyledi.

Türkiye'ye yerleşen toplumun dil ve kültür devamlılığına önem vermesinin kendisini memnun ettiğini anlatan Khunagov, "Bu, bizim için oldukça mutluluk verici bir durum. Dil, kültürün devamlılığının sağlanması açısından çok önemlidir. Türkiye'deki Çerkez toplumunun nesilden nesle dil kültürünü devam ettirdiğini görüyoruz" ifadesini kullandı.

"Türkiye'nin Çerkez toplumuna sunduğu imkanlar ve kültürün devamlılığı konusundaki desteğinden çok memnunuz" diyen Khunagov, şöyle konuştu:

"Bu tür politikalar toplumsal kaynaşmayı sağlıyor ve sonucunda toplumsal huzur geliyor. Kafkasya ve Çerkez toplumu adına Türkiye'ye teşekkürlerimi iletiyorum. Türkiye'nin toplumumuza verdiği verdiği destek bizi kuvvetlendiriyor, cesaretlendiriyor. Bizler uzun yıllar önce buraya göçtük ve yerleşimi sağladık. Aradan geçen zamanda özünü kaybetmemiş, kendisini buradaki topluma benimsetmiş ve geleneklerini sevdirmiş bir toplumuz. Yapısal olarak bakıldığında da kültürümüzün devamlılığı açısından dile çok önem vermişiz." 

- Anadolu Ajansının Kafkasya'da yayına başlaması

Khunagov, Düzce Üniversitesinde "dünyada ilk" özelliğine sahip Çerkez Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nın eğitime başlamasının kendileri açısından sevinç kaynağı olduğunu anlattı.

"Buradaki eğitim bizleri inanılmaz derecede mutlu ediyor" diyen Khunagov, "Dilimizi öğrenmek için diğer kültürden öğrenciler de ders alıyor. Bu bölümün katkısını önümüzdeki yıllarda göreceğiz. Çerkezlerin yoğun yaşadığı bölgelerde yeni fakültelerin açılması için görüşmeler yapıyoruz. Diyalog halinde olduğumuz üniversiteler var. Umarım görüşme sağladığımız birkaç üniversitede dilimizin devamlılığını sağlayacak bölümler açarız" değerlendirmesinde bulundu.

Anadolu Ajansının Kafkasya'da yayına başlamasının kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Khunagov, "Haberleri dikkatle takip ediyoruz. Bu haber yayınlarının dil ve kültürün bir araya gelmesi açısından ilerleyen süreçte mutlaka çok büyük yararlarını göreceğiz. Anadolu Ajansı, çok önemli adım attı" görüşünü paylaştı.