CHP Düzce İl Başkanı Tozan'ın darbedilmesi

CHP Düzce İl Başkanı Tozan'ın darbedilmesi
CHP Düzce İl Başkanı Tozan'ın darbedilmesi
- CHP Grup Başkanvekili Gök: - "Düzce İl Başkanımıza yapılan bu saldırı alçakçadır, kalleşçedir, planlıdır ve arkasında çok daha başka güçler vardır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi ailesi olarak bu olayın çok yakından takipçisi olacağız"

DÜZCE (AA) - CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, partisinin Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan'ın darbedilmesine ilişkin, "Düzce İl Başkanımıza yapılan bu saldırı alçakçadır, kalleşçedir, planlıdır ve arkasında çok daha başka güçler vardır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi ailesi olarak bu olayın çok yakından takipçisi olacağız." dedi.

Beraberindeki 12 milletvekiliyle kente gelen Gök, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre'yi makamında ziyaret ettikten sonra parti binasına geldi.

Buradan Anıtpark Meydanı'na kadar yürüyen milletvekilleri ve partililer, Tozan'ın darbedilmesi olayını kınadı. Anıtpark Meydanı'nda konuşan Gök, terörün, dağları ve Güneydoğu'yu bırakarak artık büyük şehirlere, Başkent'e, şehirlerin kalbine yerleştiğini savundu.

Gök, Düzce İl Başkanı Tozan'ın CHP ilkelerini ödünsüzce savunduğunu, kendisine alçakça ve kalleşçe bir saldırı gerçekleştirildiğini belirtti.

"Sokak ortasında herkesin gözü önünde, İl Başkanımız darbedildi." diyen Gök, şöyle devam etti:

"İl başkanımıza dönük bu saldırının ardındaki güçlerin neler olduğunu biliyoruz. Biz bu saldırının basit, sıradan bir saldırı olmadığını biliyoruz. Bu saldırının tam da planlı örgütlü, önceden planlanmış, koordine edilmiş ve tutuklanan üç kişinin dışında başka odakların da bulunduğunu biliyoruz. Bunlar bir yerlerden güç alıyorlar. Bunların sırtı sıvazlanıyor. 'Yapın arslanlarım, yürüyün' deniyor. 'Muhalif mi? Onları dövün. İster CHP'li olsun, ister başkası olsun, gözünün yaşına bakmayın. Tehdit edin, sindirin' diyorlar. Yeter ki AKP iktidarda kalsın. Yeter ki AKP yolsuzluklarının hesabını veremesin, yeter ki AKP iktidarı bırakmasın. Her şey, Cumhurbaşkanının saltanatına ve AKP'nin iktidarına eşitlenmiş gibi. Onlar için her şey mübah. Varsın olsun, il başkanı olsun, dövülebilir."

Gök, "Düzce il başkanımıza yapılan bu saldırı alçakçadır, kalleşçedir, planlıdır ve arkasında çok daha başka güçler vardır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi ailesi olarak bu olayın çok yakından takipçisi olacağız." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, bugün, il başkanlarını yalnız bırakmadıklarını sadece Düzce'ye değil tüm Türkiye'ye haykırdıklarını dile getirdi.

Bugün Düzce'de herkesin bir dayanışma içerisinde olduğunu vurgulayan Gök, "Eşkıya Düzce'ye hükümdar olmayacak. Kim Cumhuriyet Halk Partisi'nin kararlılığını test etmeye kalkıyorsa işte karşımızda Mustafa Kemal Atatürk. Biz ondan cesaret alıyoruz ve onun ilkeleriyle yaşamaya devam ediyoruz. Bu olayın ardındaki güçleri araştırmakla beraber, sakin ve huzurlu bir kent olan Düzce'nin siyasi atmosferine ve halkın huzuruna zarar gelmesini de arzu etmiyoruz. İl Başkanımıza bu saldırıyı gerçekleştirenler, Düzce'nin huzuruna kastetmişlerdir. Düzce'deki bu olay sadece il başkanımızla sınırlı değildir, tüm Düzce halkına karşı yapılmıştır. Biz Düzce halkını bu olayların çok dışında tutuyoruz ve Düzce'nin bu olayla anılmasını istemiyoruz ama bu olayı gerçekleştirenlerin en büyük cezayı almaları açısından da elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğiz." şeklinde konuştu.

- "Yargıya güveniyoruz"

Gök, olayın aydınlatılması konusunda yargıya güvendiklerini dile getirerek, adil bir yargılamayla Tozan'a kasteden bu tutuklu kişilerin ve arkasındakilerin ortaya çıkarılarak, organize ve terör suçuyla yargılanmalarını beklediklerini söyledi.

- CHP İl Başkanı Tozan

CHP İl Başkanı Tozan da başkanlık görevini devraldığı yerden daha ileriye gideceğinin altını çizerek, "Ben bayrağımı kaldığım yerden sallamaya, partimin ilkeleriyle yaşamaya, Düzce'deki görevimi devam ettirmek için elimden geleni yapmaya devam edeceğim." dedi.

Darp olayının organize bir olay olduğunu savunan Tozan, şunları söyledi:

"Biz bu olaya teslim olmayacağız. Ben takip edildim daha sonra mafyavari bir olayla arabamın arkasından vurularak durduruldum, darbedildim. Bu organize bir suçtur. Bu olay münferit bir olay değildir, bu olayın uzantıları var. Bu siyasi bir olaydır. Daha sonra benim videomu çekip sosyal medya üzerinden tüm CHP milletvekilleri ve il başkanları tehdit edilmiştir. Bu siyasi ve organize olayın tüm uzantılarını ortaya çıkarmak bizim boynumuzun borcudur. Bu insanlar yargıya hesap vereceklerdir."

Açıklamanın ardından Gök ve CHP milletvekilleri, Düzce Vali Yardımcısı Hasan Bağcı'yı makamında ziyaret ettikten sonra kentten ayrıldı.