Çocuklarıyla Muay Thai yapıyorlar

Çocuklarıyla Muay Thai yapıyorlar
Çocuklarıyla Muay Thai yapıyorlar
- Düzce Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde açılan Muay Thai kursuna çocuklarının sayesinde katılan 25 baba, hem spor yapıyor hem de sağlıklı bir yaşam sürdürüyor - Türkiye Muay Thai Federasyonu Doğu Marmara Koordinatörü Tokat: - "Babalar fazla kilolarını atıyorlar ve kendilerini zinde hissediyorlar. Sporun başında ve sonunda uygulanan ısınma-soğutma hareketleri, fizik tedavi yöntemlerine çok benziyor. Belindeki fıtıktan dolayı evine iki ekmek götüremeyen bir arkadaşımız vardı, bu spora başladıktan sonra saatlerce antrenman yapabiliyor" - Musa Noyanel: - "Neticede spor yapıyorum. Bu sayede sigarayı, alkolü bıraktım. Her şey düzgün gidiyor şu anda. Sağlıklıyım, 12 kilo verdim, bel fıtığım vardı, geçti"

DÜZCE (AA) - ÖMER FARUK CEBECİ - Düzce'de çocuklarının Muay Thai çalışmalarını izlemeye gelen babalar, antrenörlerin davetiyle spora başladı. 

Düzce Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü (GHSİM) bünyesinde açılan Muay Thai kursuna katılan 25 baba, yaptıkları spor sayesinde kötü alışkanlıklarından kurtulmanın yanında, sağlıklı bir yaşam sürdürüyor.

Türkiye Muay Thai Federasyonu Doğu Marmara Koordinatörü ve milli antrenör Murat Tokat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Muay Thai'nin 7'den 70'e yapılan bir spor olduğunu söyledi. 

Muay Thai'nin hareketlerinin diğer Uzak Doğu sporlarından özgün olduğunu aktaran Tokat, babaların bu sporu tercih etmelerinin birçok nedeni olduğunu belirtti.

Babaların, Muay Thai ile vücutlarındaki toksinleri dışarı attığını anlatan Tokat, "Bunun yanı sıra güçleniyorlar. Fazla kilolarını atıyorlar ve kendilerini zinde hissediyorlar. Sporun başında ve sonunda uygulanan ısınma-soğutma hareketleri, fizik tedavi yöntemlerine çok benziyor. Belindeki fıtıktan dolayı evine iki ekmek götüremeyen bir arkadaşımız vardı, bu spora başladıktan sonra saatlerce antrenman yapabiliyor. Bu sporun psikolojik tedavisi de mevcut. Güçlü hissetmeye başlıyor. Özellikle çocuklarda ve büyüklerde öz güven oluyor" şeklinde konuştu.

Gençlerin dışarıda internet kafelerde ve kahvehanelerde kötü alışkanlıklar edinebilme riski olduğuna değinen Tokat, aile ortamında gerçekleştirilen antrenmanların farklı olduğunu ifade etti.

Tokat, babaları federasyon tarafından önümüzdeki yıl yapılması planlanan 35 yaş üstü sporcular için düzenlenen Veteranlar Şampiyonasına götüreceklerini kaydetti.

 

- Musa Noyanel: "Bel fıtığım vardı, geçti"

 

Kursiyer babalardan esnaf Musa Noyanel (35), bu spora yeğenleri sayesinde başladığını dile getirdi.

Spora başladıktan sonra sağlığında büyük değişimler yaşadığını anlatan Noyanel, "Aslında 10 yıl önce başlayacaktım bu spora ancak işim dolayısıyla sürekli seyahatlerdeydim. Neticede spor yapıyorum. Bu sayede sigarayı, alkolü bıraktım. Her şey düzgün gidiyor şu anda. Sağlıklıyım, 12 kilo verdim, bel fıtığım vardı, geçti. Arkadaşlarıma da tavsiye ediyorum. Hedefim ölüme kadar bu spora devam etmek" diye konuştu. 

 

- Antrenör Keleş: "Muay Thai, en iyi zayıflama yöntemi"

 

Muay Thai Antrenörü İbrahim Keleş ise bu sporun son yıllarda Türkiye'de popüler hale geldiğini dile getirdi.

Kurs verdiği öğrencilerine, "Babalarınız sizin ne yaptığını merak ediyor mu? Hepiniz buraya geliyorsunuz, aileniz sizi burada biliyor. Bir gün babalarınızı da çağırın sizin ne yaptığınızı görsün" dediğini anlatan Keleş, şunları kaydetti:

"Bu şekilde yaklaşık 25 tane babamız, çocuklarıyla birlikte bu sporu yapmaya başladı. Yavaş yavaş diğer babalarımız da gelecek. Her çocuk kendi babasının burada olmasını istiyor. Vakti, saati uyan antrenmanlarımıza geliyor. Zayıflamak isteyenlere en iyi zayıflamanın, kilo vermenin Muay Thai ile olacağını kanıtladık. Spor salonlarına para verip, yanlış yerlerde uğraşıp verdikleri kiloyu geri alan insanlar var. Burada, rejim yok, diyet yok, spor var. Verdiği kiloyu da geri almama garantisi var. Amacımız bu sporu topluma yaymak."