Düzce depreminin 16. yılı

Düzce depreminin 16. yılı
Düzce depreminin 16. yılı
- Merhum gazeteci Mehmet Kıdıman'ın 17 Ağustos 1999 Marmara ve 12 Kasım 1999 Düzce depremlerinde çektiği fotoğraflarının yer aldığı sergi açıldı

DÜZCE (AA) - Merhum gazeteci Mehmet Kıdıman'ın 17 Ağustos 1999 Marmara ve 12 Kasım 1999 Düzce depreminde çektiği fotoğrafların yer aldığı serginin açılışı törenle yapıldı.

Düzce depreminin 16. yılı dolayısıyla Spor Sokak'ta düzenlenen serginin açılışı, Kıdıman'ın oğulları Ali ve Arif Kıdıman ile vatandaşlar tarafından gerçekleştirildi.

Arif Kıdıman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasının depremlerde çektiği fotoğraflar ile biriktirdiği gazete kupürlerini her sene sergilediğini söyledi.

Babasının geçen yıl hayatını kaybettiğini hatırlatan Kıdıman, "Babam hayatını kaybedene kadar bu sergiyi açıyordu. Babamızdan bize miras kalan bu değerli arşivi kapalı kapıların ardında bırakmak istemiyoruz. Biz de bu bayrağı ağabeyimle elimize aldık. Amacımız acıları tazelemek değil, geleceğe ışık tutmak" diye konuştu.

Ali Kıdıman da insanların depremleri unutabildiğini dile getirerek, "Düzce gün geçtikçe göç alan bir kent. Buraya yeni taşınan insanlar depremi tanımıyor. Yeni nesillere depremi unutturmamayı amaçlıyoruz, babamın da amacı buydu. Sergiyi gezen insanlar yaşanan acıları bir kez daha görüyor" ifadesini kullandı.

Düzce Valisi Ali Fidan da fotoğrafları inceledi.