Düzce depreminin 16. yılı

Düzce depreminin 16. yılı
Düzce depreminin 16. yılı
- Hayatını kaybedenler için depremin meydana geldiği 18.57'de saygı duruşunda bulunuldu

DÜZCE (AA) - Düzce'de 12 Kasım 1999'da meydana gelen depremde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu.

Ellerindeki fenerlerle ''Depremi unutmadık, unutturmayacağız'' ve ''Sağlam binalar istiyoruz'' yazılı dövizler taşıyan Düzce Depremzedeler Derneği (DEPDER) üyeleri ile vatandaşlardan oluşan grup, Atatürk Anıtı'na kadar yürüdü.

Burada grup adına konuşan DEPDER Başkanı Ayşegül Şenol Can, felaketin 16. yılında hayatını kaybeden vatandaşları saygı ve rahmetle andıklarını söyledi.

Can, 17 Ağustos Marmara ve 12 Kasım Düzce depremlerinde kentte toplam bin 52 kişinin hayatını kaybettiğini, yaklaşık 4 bin kişinin yaralandığını anımsatarak, şöyle konuştu:

"17 Ağustos 1999 depremi olarak bildiğimiz ve asrın felaketi olarak adlandırılan bir depremden yara alarak çıkmıştık, özellikle imar aflarından faydalanan binalarımız anında yıkılmıştı. 270 kişiyi bu depremde kaybettik. Aradan üç ay gibi kısa bir süre sonra 12 Kasım 1999 da 7,2 büyüklüğündeki hayatımızın her alanını kökünden etkileyen bir deprem daha yaşadık, 980 kişiyi kaybettik. Depremlerle kaybettiğimiz tüm insanlarımızı rahmetle anıyoruz. Ne depremi ne de kaybettiklerimizi unutmayacağız."

"Depreme hazırlıklı olmak, önceden önlem almak gerekir" diyen Can, sözlerini şöyle tamamladı:

"12 Kasım depreminin 16. yılına girdiğimiz süreçte başta yerel yönetimler olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarını, üniversite, meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve vatandaşla işbirliği yaparak bir an önce bilimden ve kamu yararından yana çözümler üretmeye davet ediyoruz."

Gruptakiler, konuşmanın ardından depremin meydana geldiği 18.57'de hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu.