Düzce'de arıcılık faaliyetleri

Düzce'de arıcılık faaliyetleri
Düzce'de arıcılık faaliyetleri
DÜZCE (AA) - İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, arıcılık faaliyetinde bulunan 521 yetiştiriciye 48 bin 203 kovan için 482 bin 30...

DÜZCE (AA) - İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, arıcılık faaliyetinde bulunan 521 yetiştiriciye 48 bin 203 kovan için 482 bin 30 lira ödeme yapılacağını söyledi.

Kabaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, arıcılık desteklemeleri için çalışmaların başlatıldığını belirtti.

Arıcılığın geliştirilmesi amacıyla projeler üretildiğine dikkat çeken Kabaoğlu, açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

"2015 yılı için ilimizde 521 yetiştiriciye 48 bin 203 kovan için 482 bin 30 lira ödeme yapılacak. Hazırlanan icmaller bakanlığa gönderilmiştir. İlimizde önemli bir hayvansal üretim kolu olan arıcılığa her daim destek verildi ve daha önce arıcılık faaliyetlerine destek olmak için kovan dağıtımı, zararlılar ile mücadele gibi projeler gerçekleştirilmiştir. Öte yandan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ülke genelindeki arıcılığı geliştirmek ve bu anlamda arı yetiştiricilerini desteklemek amacıyla her yıl arılı kovan başına destek veriliyor. Arıcılık Kayıt Sistemi'ne kayıtlı, en az 30, en fazla bin adet arılı kovana sahip yetiştirici, üretici örgütü üyesi arıcılara, belirlenen esaslar çerçevesinde arılı kovan başına destekleme ödemesi yapılıyor. Desteklenecek arılı kovanların plakalı ve arıcılık kayıt sistemine kayıtlı olması gerekiyor."