Düzce'de engelliler, sabun boyayarak aile ekonomisine katkı sağlayacak

Düzce'de engelliler, sabun boyayarak aile ekonomisine katkı sağlayacak
Düzce'de engelliler, sabun boyayarak aile ekonomisine katkı sağlayacak
- İŞKUR'un desteğiyle Akçakoca ilçesinde açılan sabun boyama kursuna 15 engelli katılıyor - Akçakoca Sakatlar Derneği Başkanı Belli: - "Engellilerin de bu toplumun bireyi olduğunu, eğitim aldıkları takdirde neler yapabileceğini herkesin görmesini istiyoruz"

DÜZCE (AA) - Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sabun boyama kursuna katılan 15 engellinin meslek sahibi yapılması hedefleniyor. 

İlçedeki  kültür merkezinde açılan kursta engellilere sabun yapımı ve boyama işlemi öğretiliyor. 

Akçakoca Sakatlar Derneği Başkanı Emin Belli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, engellilerin istihdam edilmesinin zor olduğunu söyledi. 

Engellilere yönelik meslek edindirme kurslarının bu zorluğu aşmak için iyi fırsat olduğunu kaydeden Belli, "Finansmanını İŞKUR'un yaptığı, Halk Eğitim Merkezi ve Akçakoca Belediyesinin destek verdiği bu çalışmayla öğretilebilir engelli kardeşlerimizi topluma kazandırmak, rehabilite etmek ve meslek sahibi yapmayı amaçlıyoruz" ifadesini kullandı. 

Eğitim süresince katılımcılara günlük 20 lira cep harçlığı verildiğini anlatan Belli, "Genel sağlık sigortası kapsamında olmayanlar için iş kazası ve risk primi yanında ayrıca genel sigortası giderleri de karşılanıyor. Engellilerin de bu toplumun bireyi olduğunu, eğitim aldıkları takdirde neler yapabileceğini herkesin görmesini istiyoruz. Maksadımız engelli kardeşlerimizi üreticiliğe alıştırarak hayata daha sıkı bağlanmalarını sağlamaktır. Her biri yaptıkları işten çok mutlu ve bunu severek yapıyorlar" diye konuştu. 

Belli, kursta üretilen sabunların yaz aylarında açılacak stantlarda satılarak gelir elde edileceğini sözlerine ekledi.