Düzce'nin il oluşunun 16. yılı

Düzce'nin il oluşunun 16. yılı
Düzce'nin il oluşunun 16. yılı
- Düzce Belediye Başkanı Keleş: - "Düzce'de fiziki yapılanmanın önemli unsurları tamamlandı. Düzce'nin geleceğinin parlak olduğunu her zaman belirtiyoruz, halkımız da buna inanmalıdır"

DÜZCE (AA) - Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Düzce'nin il oluşunun 16. yılı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Keleş, mesajında, Düzce'nin 16 yıl önce Türkiye'nin 81'inci ili olduğunu anımsatarak, kentin bu süreçte büyük aşama kaydettiğini ve Türkiye'de modern kentler statüsünde yer aldığını belirtti. 

Türkiye'de herhangi bir kentinin il olmasıyla Düzce'nin il olması arasında önemli farklar olduğunu anlatan Keleş, şunlar kaydedildi:

"Düzce, geçirdiği iki büyük deprem sonrasında yıkılmışlığının sonrasında il olmuştur. Kısa vadede düşündüğünüz zaman bu şartlar içinde bir kentin il olması hem idari açıdan hem de kaynaklar açısından zorluklar getirmiştir. Ancak, biz yerel yönetim olarak Düzce'nin öncelikli sorunlarını tespit ederek bu zorlukları aşmak için projeler ürettik ve çalışmalara başladık. 1999 yılında yaşanan talihsiz iki depremin ardından, neredeyse tamamı yıkılmış bir kentte yeniden yapılanmayı ve kalkınmayı sağlamak, belediyenin asli görevlerinin çok ötesinde hizmetleri gerektirir. Alt yapısı büyük ölçüde tahrip olmuş,  yerleşim alanları dağılmış, fiziki yapısı bozulmuş, moral değerleri zayıflamış bir kenti yeniden yaşanılabilir hale getirmek için adeta yeniden yapılanmanın unsurlarının oluşturulması zorunludur. Düzce'de fiziki yapılanmanın önemli unsurları tamamlandı. Düzce'nin geleceğinin parlak olduğunu her zaman belirtiyoruz, halkımız da buna inanmalıdır."