Fındık ihracat sezonu Düzce'de açıldı

Fındık ihracat sezonu Düzce'de açıldı
Fındık ihracat sezonu Düzce'de açıldı
- TİM Başkanı Büyükekşi: - "Verimliliği arttırarak, üretim maliyetlerini azaltarak Türkiye'nin fındık üretimindeki dünya birinciliğini devam ettirmek için hep birlikte elimizden gelen çabayı göstereceğiz"

DÜZCE (AA) - Düzce'de, yılın ilk fındığı ihraç edilmek üzere tırlara yüklendi.

Akçakoca ilçe meydanında düzenlenen törende konuşan  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2015 yılının fındık ihracatı açısından çok güzel bir yıl olduğunu söyledi.

Büyükekşi, yılın ilk 8 ayında gerçekleşen ihracat artışının yüzde 47 olduğunu anımsatarak, "Bu 8 ayın 5'inde fındık en çok ihraç edilen ürün oldu. 2023 hedefleriyle ilgili fındık ihracatı hedefini revize ettik. Toplam 500 milyar dolarlık 2023 ihracat hedefinin içinde en az yüzde 1'inin yani 5 milyar dolarlık fındık ihracatı olması lazım. Ben de bu sektörün bunu başarabileceğine inanıyorum" şeklinde konuştu.

Fındıkta verimliliğin arttırılması, bu alanda yapılacak Ar-Ge faaliyetlerinin kendileri açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Büyükekşi, şunları söyledi:

"Dünyada fındık üretiminin yüzde 75'ini Türkiye yapıyor, ihracatının yüzde 80'ini yine Türkiye yapıyor ve 17 çeşit fındığı dünyanın 112 ülkesine ihraç ediyoruz. 1980 yılında fındık ihracatının yüzde 90'ı naturel fındık olarak ihraç edilirken, 2014 yılında ihracatın yüzde 58'i naturel olarak ihraç ediliyor. Yani 1980'de yüzde 10'u işlenmiş olarak ihraç edilen fındığın 2014 yılında yüzde 42'sini işlenmiş olarak satıyoruz. Yani daha gidecek yerimiz ve katma değeri artıracak imkanımız var. Biz inşallah 2023 hedefine giderken katma değeri arttırarak bu konuda önemli çalışmalar yapacağız. Verimliliği arttırarak, üretim maliyetlerini azaltarak Türkiye'nin fındık üretimindeki dünya birinciliğini devam ettirmek için hep birlikte elimizden gelen çabayı göstereceğiz."

İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İFMİB) Başkanı Ali Haydar Gören de fındık ihracat sezonunun açılışlarının ürünün yetiştirildiği yerlerden yapılmasını geleneksel hale getirmeyi arzu ettiklerini anlattı.

Uluslararası ticaretin serbest piyasa ekonomisine dayandığı küresel rekabetin giderek çetinleştiğini kaydeden Gören, şöyle devam etti:

"Günümüzde Türk fındık ihracatçısı sürekli kendisini yeniliyor ve geliştiriyor. Fındık ihracatçıları finansal açıdan kuvvetlenmeye başlayan, pazarlama alanında yatırım yapan ve sürekli yüksek kalitede üretim gerçekleştiren, modern üretim teknikleri gelişmelerini yakından takip eden, personelini uluslararası rekabet edebilecek şekilde yetiştiren, fındık ticaretinin kısa vadeli ve spekülatif olarak değil, uzun vadeli ve kalıcı olarak yaklaşan sanayici konumunda olduğunu tekrar belirtmek istiyorum."

Fındık sektörünün hedefine emin adımlarla ve tüm paydaşlarla el ele vererek ilerlediğini dile getiren Gören, "Cumhuriyetimiz 100. yılı 2023 yılı için ihracat hedeflerini koymuştuk. 2,5 milyar dolar ihracat ve 250-300 bin ton miktar bazından ihracatı hedefliyorduk fakat günümüze gelindiğinde değer bazında ihracatımızı 2,8 milyar dolara çıkartarak bunu egale ettik ve hedefimizi 4 milyar dolara taşıdık" dedi. 

Konuşmaların ardından 2015-2016 Fındık İhracat Sezonu'nun açılışı için kurdele kesildi. 

Daha sonra Büyükekşi ile Gören'in yanı sıra Düzce Valisi Ali Fidan, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş ve protokol üyeleri, makinelerini kullanarak fındık çuvallarını tıra yükledi.