Fındık işçilerinin yevmiyeleri belirlendi

Fındık işçilerinin yevmiyeleri belirlendi
Fındık işçilerinin yevmiyeleri belirlendi
DÜZCE (AA) - Düzce Ziraat Odası, bu yıl fındık işçilerinin yevmiyesini yerli işçi için 50, il dışından gelen mevsimlik işçiler için 42,5 lira olarak...

DÜZCE (AA) - Düzce Ziraat Odası, bu yıl fındık işçilerinin yevmiyesini yerli işçi için 50, il dışından gelen mevsimlik işçiler için 42,5  lira olarak belirledi.

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, yaptığı açıklamada, oluşturulan komisyonca fındık işçiliği konusunda bazı kararlar alındığını söyledi.

Fındık hasadında 16 yaşından küçüklerin çalıştırılmasının yasaklandığını vurgulayan Öztürk, "Yevmiyelerde de kadın erkek ayrımı yapılamayacak. Alınan kararlar gereğince hasat döneminde fındık toplama işlerinde 16 yaşından küçük çocukların, çalışamayacak kadar yaşlı ve hasta kişilerin çalıştırılmaması kararlaştırıldı" ifadesini kullandı. 

Öztürk, topantıda yevmiye fiyatlarının da belirlendiğini dile getirerek, "Komisyon olarak yerli işçi için 50, il dışından gelen mevsimlik işçiler için 42,5 lira yevmiye belirlendi. Kazasız belasız bir sezon geçmesini temenni ediyoruz" dedi. 


  ETİKETLER:

  Ramazan

  ,

  Erkek

  ,

  Kadın

  ,

  Ziraat

  ,

  lira

  ,

  sezon