Hakkari'deki terör saldırısı

Hakkari'deki terör saldırısı
Hakkari'deki terör saldırısı
- Saldırıda şehit düşen piyade er Cihan Aksarı'nın silah arkadaşı Sak: - "Dağlıca'da olayların olduğunu öğrenince hemen telefonla bağlantıya geçtim. Aradığımda tabur komutanımız ve şehit olan arkadaşlarımızın kimler olduğunu öğrendim. Elimden bir şey gelmedi. Olduğum yerde kalakaldım. İki gün önce konuştuk, iki gün sonra yoktu yani. Ben de o an orada olmak istedim"

DÜZCE (AA) - Düzceli şehit piyade er Cihan Aksarı'nın silah arkadaşı Adnan Sak, Hakkari'nin Dağlıca bölgesinde terör örgütü PKK mensuplarınca yola döşenen patlayıcının zırhlı araçların geçişi esnasında infilak ettirilmesi sonucu 16 askerin şehit düşmesine ilişkin, "Ben de o an orada olmak istedim" dedi. 

Adnan Sak (25), AA muhabirine, Aksarı ile Dağlıca 6'ncı Zırhlı Tabur Komutanlığında yaklaşık 6 aydır sözleşmeli er olarak görev yaptığını söyledi.

Yaşadığı bir sakatlıktan ötürü 15 gün rapor alarak memleketi Düzce'ye geldiğini belirten Sak, "Benden sonra göreve çıkıyor arkadaş ve şehit oluyor. Bize nasip olmadı. Ben de orada olabilirdim. Dağlıca'da olayların olduğunu öğrenince hemen telefonla bağlantıya geçtim. Aradığımda tabur komutanımız ve şehit olan arkadaşlarımızın kimler olduğunu öğrendim. Elimden bir şey gelmedi. Olduğum yerde kalakaldım. İki gün önce konuştuk, iki gün sonra yoktu yani. Ben de o an orada olmak istedim. Cihan ile cumartesi akşamı 15 dakika telefonda konuştuk. Yolda mayınlama, tuzaklama olduğunu söyledi. Sonra da şehit oldu. Şehadete kavuştu" şeklinde konuştu. 

Sak, içindeki vatan sevgisinden dolayı uzman askerlik sınavlarına girdiğini, başarılı olamayınca sözleşmeli er olarak görev yapmak için başvurduğunu dile getirerek, "Oraya giden kişi para için gitmiyor. Ben de vatan sevgisinden ötürü, vatanı korumak amacıyla oraya gittim" ifadesini kullandı.

Güvenlik güçlerinden, terör örgütü PKK tarafından kurulan tuzaklara karşı dikkatli olmalarını isteyen Sak, şehit ailelerinin de sabırlı olması gerektiğini vurguladı.

Cihan ile hem hemşehri hem de görev arkadaş olduklarını kaydeden Sak, Aksarı ile beraber nöbet tuttuklarını, aynı mevzide iftar yaptıklarını, sahura kalktıklarını, aynı suyu ve çayı paylaştıklarını anlattı.

- "Gerekirse ve nasip olursa şehitliğe biz de ereriz" 

Sak, şehitliğin büyük bir mertebe olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Onunla beraber diğer bölgelerden de 5 şehit arkadaşım var. Kanımızın son damlasına kadar bu vatan için savaşacağız. Bu herkese nasip olmaz, gerekirse biz de şehit olacağız. Ağlamayacaklar, üzülmeyecekler. Dimdik duracaklar."

Aksarı'nın babası Cemal Aksarı'nın, kendisinden oğlunun görev yaptığı yerlerin fotoğraflarını istediğini bildiren Sak, şunları kaydetti:

"Cihan'ın babası benden oranın fotoğraflarını istedi. Bölgenin fotoğraflarını, nöbet tuttuğumuz yerlerin fotoğraflarını istedi. Halası da 'Onun kanını yerde bırakma' dedi. Elimden geldiği kadar, kanımın son damlasına kadar onun öcünü alacağım. Yerde bırakmayacağım. Gerekirse ve nasip olursa şehitliğe biz de ereriz."