Irak'ta kaçırılan Türk işçiler

Irak'ta kaçırılan Türk işçiler
Irak'ta kaçırılan Türk işçiler
- İşçilerden Metin Toraman'ın Düzce'deki baba ocağında endişeli bekleyiş sürüyor - Toraman'ın akrabası Arslan: - "Kuzenim köyünde ev yaptırıyordu, inşaat bittikten sonra evlenmek istediğini söylüyordu"

DÜZCE (AA) -  Irak'ta kaçırılan işçiler arasında yer alan  24 yaşındaki Metin Toraman'ın, Düzce'nin Akçakoca ilçesinde yaşayan ailesi, gelecek iyi haberi  bekliyor.  

Ortanca köyünde yaşayan Toraman'ın halasının oğlu Zeki Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kuzeninin kaçırıldığını öğrenmelerinin ardından büyük üzüntü yaşadıklarını söyledi.

Toraman'ın babası Şakir Toraman'ın diyaliz hastası olduğunu, annesinin de olayı duymasının ardından fenalaşarak geceyi hastanede geçirdiğini belirten Arslan, kuzeninin yaklaşık iki senedir Irak'ta çalıştığını, en son Ramazan Bayramı'nda memleketine geldiğini anlattı.

Arslan, Toraman'la üç gün önce sosyal medya üzerinden görüştüğünü dile getirerek "Bana, 'Ağabey geleceğim, deniz nasıl?' diye sordu. Ben de 'Her zaman gel' dedim. Geldiği zaman bende kalırdı, onunla dertleşirdik, işlerini bana anlatırdı. Şu an ailesi perişan" diye konuştu.

Toraman'ın ailesinin haberi almasının ardından endişeyle gelecek iyi bir haberi beklediğini ifade eden Arslan, "Orada şantiyeyi Irak güvenlik güçlerinin koruduğunu anlatmıştı. Şantiyeden dışarı çıkamadıklarını söylemişti" dedi.

- "Annesi ve babası hasta, köy halkı perişan"

Devletin kendilerini yardım etmesini isteyen Arslan, şunları söyledi:

"Kuzenim köyünde ev yaptırıyordu, inşaat bittikten sonra evlenmek istediğini söylüyordu. Hayalleri ve ümitleri vardı. Ailesine bakıyordu. Köydeki ihtiyaç sahiplerine de yardım ederdi. Annesi ve babası hasta, köy halkı perişan. Allah aşkına benim kardeşimi, tüm işçileri bırakın. Gerekirse bir heyetle biz Irak'a gidip, ilgililerden yardım istemeyi düşünüyoruz. Her şeyi göze aldık."

Bağdat'ın Sadr bölgesinde önceki gece Türk müteahhitlik firmasına bağlı çalışan 18 Türk işçi, üniformalı bir grup tarafından kaçırılmıştı.