İstanbul Adliyesindeki terör saldırısı

İstanbul Adliyesindeki terör saldırısı
İstanbul Adliyesindeki terör saldırısı
- Düzce Barosu, ulusal televizyon kanalında haber spikerliği yapan Erkan Tan hakkında suç duyurusunda bulundu

DÜZCE (AA) - Düzce Barosu,  2 Nisan'da yaptığı yayında " suç uydurduğu, hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik" ettiği iddiasıyla ulusal televizyon kanalında haber spikerliği yapan Erkan Tan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Baro Başkanı Ali Dilber, yaptığı yazılı açıklamada, Çağlayan Adliyesindeki terör saldırısının ardından televizyonda sunduğu programda avukatlara yönelik hakaret içerikli ifadeler kullandığını öne sürdü.

Dilber, şunları kaydetti:

"Ya avukatlar, açıkça maraza, arıza çıkartmak istiyoruz, huzur ve güvenlikten rahatsız oluyoruz' desenize be, onu desenize. Avukatlar, her an Türkiye 'nin dört bir yanına uçakla seyahat ediyorsunuz, yalan mı? Türkiye'nin dört bir yanındaki adliyelerde sizin davalarınız, müvekkilleriniz var. Havalimanlarına girerken donunuza kadar aranıyorsunuz. Hiç kimse bir şey diyemiyor, diyemez çünkü. Normal çünkü. Senin güvenliğin için yapıyorlar o aramayı. Adliyeye girerken niye bu kadar arıza çıkartıyorsun? Senin güvenliğin için yapıyorlar o aramayı. O teröristler savcıyı değil de aranızdan birini rehin alsaydı ne olacaktı? Gerçi sizin adamlar sizin rehin almazlar. Anladın mı? ifadelerini kullanarak, hiç gereği yokken avukatların kamuoyu nazarında küçük düşürülmesine sebep olmuştur."

Dilber, eylemin kasıtlı şekilde avukatları hedef alarak yapıldığını ileri sürerek, "Avukatlık Kanunu'nun 76. ve 95. maddeleri gereğince, Düzce Barosu, şüphelinin suç oluşturan eyleminden zarar görmüş ve mağdur olmuştur. Bu nedenle Düzce Barosu, şüpheliden şikayetçidir ve cezalandırılmasını talep etmektedir" ifadesini kullandı.

Dilber, Tan hakkında kamu davası açılmasını talep ettiklerini belirtti.