"Kadın Çiftçi Eğitim Programı" sertifika töreni

"Kadın Çiftçi Eğitim Programı" sertifika töreni
"Kadın Çiftçi Eğitim Programı" sertifika töreni
DÜZCE (AA) - Düzce'de, "Kadın Çiftçi Eğitim Programı" kapsamında 153 kadına sertifikaları verildi.İl Gıda Tarım ve Hayvancılık...

DÜZCE (AA) - Düzce'de, " Kadın Çiftçi Eğitim Programı" kapsamında 153 kadına sertifikaları verildi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ndeki sertifika töreninde konuşan Vali Yardımcısı Salih Karabulut, kadınların hayatın her alanında görev ve sorumluluk üstlendiğini, aile ekonomisine katkıda bulunduğunu söyledi.

Yararlı ve anlamlı bir eğitim programı düzenlendiğini vurgulayan Karabulut, "Devletimizin önderi Mustafa Kemal'in çok güzel tespiti var. 'Kadınlarımız, erkeklerden daha bilgili, daha verimli, daha aydın, daha kültürlü olmalıdırlar' diyor. Çocuklarımızı eğiten, onları geleceğe hazırlayan, onlarla maddi ve manevi ilgilenen hanımlarımızdır. Bu program kadınlarımız için çok faydalı olacaktır" dedi.

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu ise kırsalda yaşayan çiftçilerin eğitimine büyük önem verdiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından kadın çiftçilerimize yönelik olarak hazırlanan bir protokol çerçevesinde merkez ilçede 2, Gölyaka, Gümüşova ve Kaynaşlı ilçelerinde de birer adet olmak üzere 5 kurs açıldı. Beş gün süren kurslarda 153 kadın çiftçi eğitime katıldı. Bu kurslarda çeşitli tarımsal konuların yanında kadına yönelik şiddet, toplumsal cinsiyet eşitliği, kişi hak ve özgürlükleri, çocukla iletişim, girişimcilik, liderlik ve sosyal güvenlik konularında kapsamlı eğitimler verilmiştir."

Konuşmaların ardından eğitime katılan 153 kadın çiftçiye, sertifikaları ve çeşitli hediyeler verildi.