Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Yağcılar:

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Yağcılar:
Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Yağcılar:
- "Kosova ve Türkiye arasında ilişkilerin geliştirilmesi, Kosova'daki Türk toplumunun güçlü olması bizim temel görevlerimizdir"

DÜZCE (AA) - Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, "Kosava ve Türkiye arasında ilişkilerin geliştirilmesi, Kosova'daki Türk toplumunun güçlü olması bizim temel görevlerimizdir" dedi.

Uluslararası Düzce Konuralp Tarih, Kültür ve Sanat Sempozyumu katılmak üzere kente gelen Yağcılar, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar'ı makamında ziyaret etti.

Yağcılar, yaptığı konuşmada, Türkiye ve Kosova arasındaki ilişkinin üniversiteler arasında da devam etmesi için çaba gösterdiklerini söyledi.

İşbirliğinin geliştirilmesi için her iki ülkenin de üzerine düşen görevi yaptığını anlatan Yağcılar, şöyle konuştu:

"Biz misyonumuzun bir parçası olan devlet ilişkilerini kendimize görev olarak aldık. Kosova ve Türkiye arasında ilişkilerin geliştirilmesi, Kosova'daki Türk toplumunun güçlü olması bizim temel görevlerimizdir. Dolayısıyla bu çerçevede her zaman bu ilişkilerin geliştirilmesi için çeşitli konuları gündeme getiriyoruz. Ekonomi, ticaret, güvenlik ve askeri ilişkiler konusundaki bağın en iyi eğitim ve kültürle sağlanabileceğine inanıyoruz. Elbette büyük başarılar kat edilmiştir. Burada en çok Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın desteği olmuştur. Bu destekle de Kosova daha kalkınmış hale gelecektir. Kendisini de siyasi arenada daha güçlü hissedecektir."

Rektör Çakar da  ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Sayın bakanımızın ziyaretiyle Kosova'daki üniversiteler arasındaki işbirliğini artırmak konusunda mutabakata vardık. Öğrenci değişimiyle başlayıp, inşallah bu işbirliğini sürdürülebilir hale getireceğiz" ifadelerini kullandı.