"Küçük balıkçılar" kıyı avcılığından umutlu

"Küçük balıkçılar" kıyı avcılığından umutlu
"Küçük balıkçılar" kıyı avcılığından umutlu
DÜZCE (AA) - Trol ve gırgırla av yasağının ardından küçük teknelerle Karadeniz kıyılarında avlanan balıkçılar,  sezonun yüzlerini güldürmesini...

DÜZCE (AA) - Trol ve gırgırla av yasağının ardından küçük teknelerle Karadeniz kıyılarında avlanan balıkçılar,  sezonun yüzlerini güldürmesini bekliyor.

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık bir ay önce dip avcılığının son bulduğunu, artık küçük teknelerin denize açıldığını söyledi. Karakaş, " Hava şartları olumlu giderse sezondan oldukça umutluyuz. Geçen yıla oranla denizdeki balık çeşitliliğinden de memnunuz" dedi.

Karakaş, balıkçılık sektöründe yılın her ayının hareketli geçtiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bu yıl denizde oldukça çeşit mevcut. Şu anda barbun, lüfer, iskorpit ve mezgit ile özellikle Japonya , Çin ve Kore'den büyük talep gören deniz salyangozu görülüyor. Bu da kıyı balıkçılığı sezonunun iyi geçeceğine işarettir. Her mevsimin kendine özgü bir balık çeşidi vardır. İnşallah yaz sezonu boyunca da sektör iyi gider. Bol miktarda balık avlanması tezgahlara yansıyacaktır ve vatandaşlarımız da uygun fiyattan balık alarak yeme fırsatı bulacaktır."