MÜSİAD Genel Başkanı Olpak:

MÜSİAD Genel Başkanı Olpak:
MÜSİAD Genel Başkanı Olpak:
- "Pozitif istikrar önemlidir. Eğer bunların ülkemizde olduğunu düşünüyorsak ki var, ben seçimde çok sürpriz sonuçlar çıkacağı kanaatinde değilim" - " (Mursi'nin idam kararı) Oradaki darbeye karşıysak idamı konuşmamız bile söz konusu olamaz. Şu anda dünya bu noktada bir sınavdan geçiyor"

DÜZCE (AA) - Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, pozitif istikranın önemli olduğunu belirterek " Eğer bunların ülkemizde olduğunu düşünüyorsak ki var, ben seçimde çok sürpriz sonuçlar çıkacağı kanaatinde değilim" dedi.

MÜSİAD Düzce Şubesince Cumayeri ilçesindeki Melen Çayı'nda organize edilen 5. Geleneksel Rafting Organizasyonu'na katılan Olpak, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Olpak, milletvekili genel seçimlerine yönelik soru üzerine,  aleminin huzur, güven ve istikrar kavramlarının üzerinde önemle durduğunu söyledi.

Güvenin verilen sözlerin tutulmasıyla ilgili olduğunu, asla satın alınamayacağını belirten Olpak, "Huzur, can kayıplarının ve insanın geleceğe ait endişelerinin olmadığı ortamlardır. Hamdolsun, son dönemde bunu iyice sağladığımız kanaatindeyim. Pozitif istikrar önemlidir. Eğer bunların ülkemizde olduğunu düşünüyorsak ki var, ben seçimde çok sürpriz sonuçlar çıkacağı kanaatinde değilim. Böyle bir düşüncem yok. Bunu geçtiğimiz bir yıl içinde gerçekleşen başka seçimlerde de gördük. İş aleminin değerlendirmesi açısından bakıyorum" diye konuştu.

- Başkanlık sistemi

 Başkanlık sistemiyle ilgili düşünceleri sorulan Olpak, parlamenter demokrasinin yürürlükte olduğunu hatırlatarak, Türkiye 'de kuvvetler ayrılığı değil, kuvvetler karmaşası olduğunu savundu.

Olpak, bunun bir şekilde ortadan kaldırılması gerektiğine işaret ederek "Mevcut sistemde de halkın seçtiği güçlü bir cumhurbaşkanı var. Zaten yetkilerini darbe anayasasından almış. Başkanın yetkilerini iyi tanımlamak kaydıyla başkanlık sisteminin iyice değerlendirilmesinin doğru olacağı kanaatindeyim" ifadesini kullandı.

- Mursi hakkındaki idam kararına tepki

Nail Olpak, " Mısır 'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum edilmesini nasıl değerlendirdiğine" yönelik soruya ise şu yanıtı verdi:

"Eğer seçilmiş iktidarların darbelerle devrilmesine karşıysak, işin başlangıcında Mısır'da yapılmış olan o darbeye de karşı olmamız gerekir. Darbeye karşıysanız, o noktadan baktıktan sonra idamla ilgili bir değerlendirmeyi yapmayı ben abes bulurum. Sandığın olduğu yerlerde seçimle iş başına gelen iktidarlar, eğer seçimde bir hile söz konusu yoksa ki Mısır'daki seçimde hileden bahseden hiç olmadı, sandıkla gelenin sandıkla gitmesi gerekir. Biz bu prensipten hareket etmeliyiz. Oradaki darbeye karşıysak idamı konuşmamız bile söz konusu olamaz. Şu anda dünya bu noktada bir sınavdan geçiyor."