Otistik çocukların anneleri, adeta evlatları için yaşıyor

Otistik çocukların anneleri, adeta evlatları için yaşıyor
Otistik çocukların anneleri, adeta evlatları için yaşıyor
- "İçe yönelme" olarak tanımlanan, otizm teşhisi konulan çocukların anneleri, pek çok şeyden feragat ederek, her gün evlatlarını çeşitli zorluklarla özel eğitim merkezlerine götürüp, kişisel gelişimleri için çaba harcıyor - Otizmli çocuk annesi Ceylan: - "Bazı anneler otizmi kötü görebilir, dışarıdan kötü gelebilir ama Alparslan bana verilmemiş olsaydı, bu sevgi dünyasını öğrenememiş olacaktım" - Anne Koç: - "Onlar kanatsız melekler ama dünyanın en berbat hastalığı da otizmdir. Çocuğunuzun beyninden neler geçiyor, bilmiyorsunuz"

DÜZCE (AA) - "İçe yönelme" olarak tanımlanan, otizm hastası çocukların anneleri, pek çok şeyden feragat ederek, adeta evlatları için yaşıyor.

Düzce Özel Eğitim  Merkezi öğrencisi 22 yaşındaki Alparslan'ın annesi Azime Ceylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, otizmli çocuğa sahip olmanın çok güzel olduğunu söyledi.  

Sevginin ne demek olduğunu otizmle öğrendiklerini anlatan Ceylan, "Şükrediyorum çünkü Allah, iyi ki Alparslan'ı bana vermiş, bu dünyanın içine girmişim. Ben öyle düşünüyorum. Bazı anneler otizmi kötü görebilir, dışarıdan kötü gelebilir ama Alparslan bana verilmemiş olsaydı, bu sevgi dünyasını öğrenememiş olacaktım. Benim için çok güzel bir duygu" diye konuştu. 

Ceylan, her gün çocuklarıyla ilgilenmek zorunda olduklarından günlük yaşantılarının sıradanlaştığını belirterek, "Günlük hayatımız hep planlı ilerlemekte, biz alıştık buna. Sosyal hayatımız yok tabii ki ancak ondan daha güzel hayatımız var. Ben böyle bir çocuğum olduğu için çok mutluyum. Bütün annelerin ileride Alparslan gibi çocuklarının olmasını diliyorum. Onlar için dua ediyorum. Emek verirlerse mutlaka karşılıklarını alırlar" ifadesini kullandı. 

- "Çocuğunuzun beyninden neler geçiyor, bilmiyorsunuz"

Otistik öğrenci Emre'nin annesi Vildan Koç da otizmin çok zor bir dünya olduğunu  anlattı.

"Biz çocuklarımızla çok mutluyuz" diyen Koç, şunları kaydetti:

"Onlar kanatsız melekler ama dünyanın en berbat hastalığı otizmdir. Çocuğunuzun beyninden neler geçiyor, bilmiyorsunuz. Bu sene özellikle şanslıyız, bireysel öğretmenlerimiz var. Onlar çok başarılı ve sabırlı. Onlara çok teşekkür ediyorum, içlerinden gelerek çocuklarımıza emek veriyorlar.

Çocuklarımız bu okuldan mezun olur da evde kalırlarsa işte o zaman tekrar otizm dünyasına dönebilirler."


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Öğrenci

  ,

  eğitim

  ,

  zaman

  ,

  sosyal