"Şanlı, şerefli evlat yetiştirdim"

"Şanlı, şerefli evlat yetiştirdim"
"Şanlı, şerefli evlat yetiştirdim"
- Şehit Piyade Er Cihan Aksarı'nın babası Cemal Aksarı: - "Oğlum dört yıl önce askerlik görevini yaptığı sırada gazi oldu. Onu şehitlik mertebesine ulaşsın diye tekrar gönderdim. Ben bu kadar şanlı, şerefli evlat yetiştirdim" - "Benim bir tane değil binlerce Cihan'ım olsa bu vatana bu millete feda olsun" - Şehidin annesine yazdığı şiirden: - "Bir gün haber vermezsem sana / Bil ki kurşun girmiştir bağrıma / Albayrağa sarılıp gelirsem sana / Boynunu büküp de ağlama ana"

DÜZCE (AA) - ÖMER FARUK CEBECİ - Hakkari'nin Dağlıca bölgesindeki saldırıda şehit düşen Sözleşmeli Er Cihan Aksarı'nın babası Cemal Aksarı, "Oğlum dört yıl önce askerlik görevini yaptığı sırada gazi oldu. Onu şehitlik mertebesine ulaşsın diye tekrar gönderdim. Ben bu kadar şanlı, şerefli evlat yetiştirdim" dedi. 

Aksarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şehidin 2011 yılında vatani görevini tamamladıktan sonra sözleşmeli er olarak göreve devam ettiğini söyledi.

Dağlıca'daki saldırıyı duyduktan sonra oğlu ile iletişim kuramadığını, bilgi alabilmek için karakolu telefonla aradığını aktaran Aksarı, şunları kaydetti:

"En sonunda kaldığı karakola ulaştım. Telefondakine 'ne olursun bana bir şey söyle, ben de bir babayım dedim. O da 'Amca senin haberin yok mu,  haber gelmedi mi, oğlun şehadet şerbetini içti' dedi. Cihat yaptı, ben onunla mutluyum, gururluyum, sevinçliyim. Allah'ıma böyle bir evlada sahip olduğum için şükürler olsun ancak benim oğlumun naaşı üzerinden siyaset yapmak isteyen, biz şehit aileleri hakkında yalan ifade kullanarak bizim sayın Cumhurbaşkanımızı ne kadar sevdiğimizi anlayıp da aramızı açmaya çalışanlara lanet olsun. Şerefsizlikten başka bir şey değil. Ben bu devletimi, milletimi sevmeseydim oğlumu bu devlet uğruna yedi sene hizmet etmeye bırakmazdım."

Oğlunun dört yıl önce askeri görevini yaptığı sırada gazi olduğunu anlatan Aksarı, "Onu şehitlik mertebesine ulaşsın diye tekrar gönderdim. Ben bu kadar şanlı, şerefli evlat yetiştirdim. Cihan oğlumu cihat etmeye gönderdim. Bu medya grupları, yalancılar, sahtekarlar oğlumun, şehitlerin üzerinden siyaset yapmasınlar, kendilerine gelsinler. Yazıklar olsun onlara. Onlar insan olsunlar, vatanını ve milletini seven insanlar olsunlar. Şeytan olmasınlar, yabancı güçlere yardımcı olmasınlar. Lanet olsun onlara. Özellikle bu paralel yapıya lanet olsun. Şehitlerin kanıyla siyaset yapmasınlar" ifadelerini kullandı.

-"Sayın Cumhurbaşkanım, ben böyle bir şey söylemedim"

Bazı basın organlarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki sözlerinin yer aldığını anımsatan Aksarı, şunları dile getirdi:

"Sayın Cumhurbaşkanım, ben böyle bir şey söylemedim. Benim, şehitlerin adına bunları söylüyorlarsa onlara lanet olsun. Senden, adıma bunları söylüyorlarsa bizim büyüğümüz olarak özür diliyorum. Bana böyle bir şey yakışmaz. Ben devletimi sevmesem, evladımı hem gazi hem de şehit vermezdim. Evladımın nasıl bir asker olduğunu komutanlarına sorarsanız öğrenirsiniz. Benim bir tane değil binlerce Cihan'ım olsa bu vatana bu millete feda olsun. Sizden tek bir şey istiyorum, müsaade edin oğlum gibi şehitlik mertebesine ulaşmak için oraya gideyim. O köpekler ile şerefsizler ile yüz yüze, göğüs göğüse çarpışayım. Ben vatan haini değilim, vatanı için canını, Cihan'larını seve seve veren bir babayım. Burada bir tane daha aslan gibi oğlum var, bunu da vermeye hazırım, hepsini veremeye hazırım. Vatan için canımı seve seve veririm. Ben vatanı için cihat yapan Cihan'ın babasıyım, vatan haini, paralelci değilim. Onlara lanet olsun"

-"Evlenip sürpriz yapacakmış"

"Şehidin sözlüsü olduğunu" söyleyen bir genç kızın başsağlığı ziyaretine geldiğini ifade eden Aksarı, genç kız ile aralarında geçen konuşmayı şu sözlerle aktardı:

"Bana 'Merhaba baba' dedi. Kendisine 'Sen kimsin' diye sordum. O da, 'Ben Cihan ile kendi aramızda sözleşip nişanlandığı kızım' dedi. Cihan 3 ay sonra 7 yılını doldurmuş olacaktı. Cihan ile evlenip bana sürpriz yapacaklarmış. Ben o zaman yıkılmadım ama burkuldum. Kızıma dedim ki, 'Allah Cihan ile bir düğün yaptı, inşallah onunla öbür dünyada en mutlu en güzel yuvayı kurarsınız ama sen benim her iki dünyada da hem kızımsın hem gelinimsin. Ben bir tek buna üzülüyorum, başka hiçbir üzüntüm yok." 

- Şehidin annesi için yazdığı şiir

Şehidin, annesi Sultan Aksarı için de "Vatan Borcu" adını verdiği şiir yazdığı ortaya çıktı. 

Şehit Er Aksarı'nın annesine seslendiği şiiri şu dizilerden oluşuyor: 

"Vatan borcu dedim çıktım yola / Çakı gibi asker oldum ana, gel gör ana / Canımı adadım bu cennet vatana / Boynunu büküp de ağlama ana / Bir gün haber vermezsem sana / Bil ki kurşun girmiştir bağrıma / Albayrağa sarılıp gelirsem sana / Boynunu büküp de ağlama ana / Bir mezar kazın köy toprağına / Vatan sağolsun yazın mezar taşına / Kur'an okurken baş ucumda / Boynunu büküp de ağlama ana."