Savcı Öz hakkındaki "hakaret ve tehdit" davası

Savcı Öz hakkındaki "hakaret ve tehdit" davası
Savcı Öz hakkındaki "hakaret ve tehdit" davası
- Eski Bolu Cumhuriyet Savcısı Öz hakkında "17 Aralık soruşturmasını gerekçe göstererek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a başbakanlığı döneminde hakaret ve tehditte bulunduğu'' iddiasıyla açılan kamu davasına devam edildi

DÜZCE (AA) - Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından meslekten ihraç edilen eski Bolu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz hakkında, "17 Aralık soruşturmasını gerekçe göstererek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a başbakanlığı döneminde hakaret ve tehditte bulunduğu'' iddiasıyla açılan kamu davasının dördüncü duruşması yapıldı.

Düzce 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada davanın, sanık Öz'ün 4 Ağustos 2014 tarihinde sosyal paylaşım hesabından yaptığı, "Yasin El Kadı, B. Erdoğan'ın ortağıydı. FBI terörist diye ararken o, Başbakan'ın yanında proje toplantısı yapıyordu" paylaşımından dolayı Necmeddin Bilal Erdoğan ve Suudi Arabistanlı adamı Yasin Abdullah Kadı tarafından açılan davalarla birleştirildiği anımsatıldı. 

Duruşmaya, Öz ve avukatı katılmazken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve Bilal Erdoğan'ın avukatı Muammer Cemaloğlu ile Yassen Abdullah Kadı'nın vekili avukat Ersoy Kılıç hazır bulundu. 

Mahkeme Başkanı Mustafa Ümit, Öz'ün avukatı İsmail Yanar'ın heyete sunduğu katılmama mazeretini kabul etti. Öz'ün savunma yapmak üzere süre talep ettiğini aktaran Ümit, sanığın savunmasının 5 Haziran 2015 tarihinde İstanbul Anadolu Adalet Sarayı 9. Ağır Ceza Mahkemesinde talimatla alınacağını belirtti. 

Ümit, savunmaların alınmasının beklenmesine ve duruşmanın 8 Temmuz 2015 tarihine ertelenmesine karar verdi. 

Muammer Cemaloğlu, duruşmanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Öz hakkında "hakaret ve iftira suçundan cezalandırılması istemiyle " açılan üç dosyanın birleştirildiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın şikayetçi olduğu ve daha önce yürüyen dava ile yine Cumhurbaşkanımızın şikayetçi olduğu, aynı mahkemenin 2015/22 esas sayılı dosyası birleşti. Necmeddin Bilal Erdoğan'ın şikayetçi olduğu bir başka dosya 2015/116 esas sayılı dosya da bu dava ile birleşti. Toplamda 3 dosya bu dosya üzerinden yürüyor. Daha önce 2015/22 esas sayılı dosyada sanık Zekeriya Öz'ün savunmasının alınması için talimat yazılmıştı. Bu talimatın cevabı henüz dönmedi. 5 Haziran 2015 tarihine bırakılmış durumda. Hem bu dosya yönünden hem de birleşen 2015/116 esas sayılı dosyada sanık Zekeriya Öz'ün savunmasının alınması için duruşma 8 Temmuz 2015 tarihine bırakıldı. Bu aşamada sanığın savunmasının alınması bekleniyor."