Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara tepkiler

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara tepkiler
Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara tepkiler
- Düzce ve Kocaeli'de, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Müslümanlara yönelik uygulamalar protesto edildi

DÜZCE / KOCAELİ (AA) -  Düzce'de bazı sivil toplum kuruluşları tarafından, Çin yönetiminin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Müslümanlara yönelik uygulamaları protesto edildi.

Düzce İnsani Yardım Vakfı (İHH), AK Parti Düzce Gençlik Kolları, Memur-Sen Düzce Temsilciliği, Düzce Sivil İnsiyatif Platformu ve Düzce Sivil Toplum Platformu'nun aralarından yer aldığı grup, Cedidiye Camisi önünde toplandı.

Burada, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde hayatını kaybeden Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Daha sonra sloganlar eşliğinde Anıtpark Meydanı'na yürüyen grup adına konuşan Genç Eller Derneği Başkanı Enes Bektaş, Çin'in, ramazan ayında Müslümanlara yönelik saldırılarını arttırmasının, halkı provoke etmek için bir strateji olduğunu söyledi. 

Çin polislerinin 'dur' ihtarı vermeden Müslümanları öldürdüğünü öne süren Bektaş, "Oruç tutmayı, namaz kılmayı yasaklamak bizim anlayışımıza göre Firavunlaşmaktır. Çin yönetimi aynı zamanda Müslümanların etnik kimliğine yönelik asimilasyon politikaları yürütmektedir. Bunun adı faşizanlıktır" şeklinde konuştu.

Bölgede olup bitenlerin dünya kamuoyu ile paylaşılmasına imkan verecek tarafsız gazetecilerin ve gözlemcilerin bölgeye gitmesi gerektiğini belirten Bektaş, "İslam ülkeleri, uluslararası insan hakları platformları ve Türkiye teyakkuz halinde olmalıdır. Biz bu coğrafyada Türk'ü, Kürt'ü, Arap'ı ile birlikte barış içinde yaşamak istiyoruz" diye konuştu. 

Grup açıklamanın ardından dağıldı. 

- Kocaeli

Kocaeli'nin Gebze ilçesi Ülkü Ocakları üyeleri, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Müslümanlara yönelik uygulamaları protesto etti.

Trafo Meydan'ında toplanan grup, taşıdıkları Türk ve Uygur bayraklarıyla, sloganlar atarak Kent Meydanı'na yürüdü. 

Grup adına basın açıklaması yapan Gebze Ülkü Ocakları Başkan Yardımcısı Emrah Özdemir, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Müslümanlara yönelik zulmün baş mimarının Çin ve buna sessiz kalarak ortak olan ülkeleri lanetlediklerini söyledi.

Özdemir, "Aziz Türk Milleti'nin yegane ümit kaynağı anadolu türlüğü olarak, esir Türklerin ümitlerini boşa çıkarmamak için onların çarpan yüreği, haykıran dili olmaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.