Taşeron işçilerden özlük hakları protestosu

Taşeron işçilerden özlük hakları protestosu
Taşeron işçilerden özlük hakları protestosu
- Düzce'de özlük haklarını alamadıklarını öne süren PTT'de görevli taşeron işçiler, yürüyüş yaptı

DÜZCE (AA) - Düzce'de PTT'de görevli taşeron işçiler, özlük haklarını alamadıkları iddiasıyla yürüyüş yaptı.

D-655 karayolu Beyciler mevkisindeki PTT Baş Müdürlüğü önünde toplanan KESK üyesi taşeron işçiler, İstanbul Caddesi'ndeki PTT hizmet binasına kadar yaklaşık 3 kilometre yürüdü. 

Hizmet binası önünde işçiler adına açıklama yapan Murat Kabak, taşeron sisteminin çalışma hayatında yaygınlaştığını savundu. 

Bu yaygınlaşmanın beraberinde yeni sorunlar getirdiğini ileri süren Kabak, "Maaşların zamanında yatırılmaması, güvencesinin olmaması, baskı ve tehdit altında çalışma, görevlendirilen alanlar yerine başka alanlarda çalışma, iş güvenliği eksikliği ve sağlayamayacağımız pek çok sorun, taşeron sisteminin olumsuz getirileridir" ifadesini kullandı. 

PTT çalışanları olarak kurumun alt değil, asıl işlerini yaptıklarını savunan Kabak, şöyle devam etti:

"Açtığımız birçok iş davasında mahkemeler bu durumu tespit etmiştir. Mahkemece alınan kararlar uygulanmamakta, idare açıkça yasaları çiğnemektedir. İşine gelince 'Biz bir aileyiz' diyen idare, iş hakkımızı aramaya gelince aile olduğumuzu unutmakta ve 'sizler taşeron firmanın işçilerisiniz' demektedir. Düzce Belediyesi, hukuka aykırı biçimde paso hakkımızı gasbetmiştir. PTT de bu durumu yargıya taşımıştır, yargı sonuçlanıncaya kadar kadrolu personele yol ücreti yardımında bulunmuştur. Bu yardımın sosyal hak olduğunu ve taşeron işçilere de verilmesi gerektiğini beyan ettik.

Aldığımız cevapta, firma personeli olduğumuz ve firmanın servis koyma yükümlülüğü olduğu yazılıydı."

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.