Trafik sigorta poliçeleri kaskoyla yarışıyor

Trafik sigorta poliçeleri kaskoyla yarışıyor
Trafik sigorta poliçeleri kaskoyla yarışıyor
- TÜDER Genel Başkanı Küçük: - "Serbest tarife sistemine geçişle birlikte sigorta poliçelerinde tüketiciler lehine, vekalete dayalı bir fiyat avantajının olması bekleniyordu ancak uygulamada bunun tam tersi oldu. Trafik sigorta poliçeleri, neredeyse araçların kasko sigortasına eşdeğer bedellere çıkmaya başladı" - "Kaskoyu isteyen yaptırır, trafik sigortası eğer zorunlu ise bunun fiyatını devlet belirlemeli"

DÜZCE (AA) - ÖMER ÜRER - Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, "Serbest tarife sistemine geçişle birlikte sigorta poliçelerinde tüketiciler lehine, vekalete dayalı bir fiyat avantajının olması bekleniyordu ancak uygulamada bunun tam tersi oldu. Trafik sigorta poliçeleri, neredeyse araçların kasko sigortasına eşdeğer bedellere çıkmaya başladı" dedi.

Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası'nda, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından serbest tarife sistemine geçildiğini hatırlattı.

Yıl boyunca binlerce araca trafik sigortası yapıldığını vurgulayan Küçük, "Kasko isteğe bağlı sigorta iken trafik sigortası zorunludur. Zorunlu sigorta serbest tarifeye geçince, sigorta şirketleri tamamen teknik açıdan fiyat belirliyorlar. Öncelikle karı düşünüyorlar. Piyasada da rekabet ortamı oluşmadığından trafik sigortası artış gösterdi. Bu olayla birlikte, sigorta şirketleri kendi aralarında tarifeyi belirliyorlar" şeklinde konuştu.

"Serbest tarife sistemine geçişle birlikte sigorta poliçelerinde tüketiciler lehine, vekalete dayalı bir fiyat avantajının olması bekleniyordu ancak uygulamada bunun tam tersi oldu. Trafik sigorta poliçeleri, neredeyse araçların kasko sigortasına eşdeğer bedellere çıkmaya başladı" diyen Küçük, bu konuda derneğe tüketicilerden çok sayıda şikayet geldiğini anlattı.

Küçük, tüketicilerin her sigorta döneminde hangi şirketin poliçesi ucuz hangisinin pahalı mukayese etme şanslarının olmadığına değinerek, bazı yerleşim yerlerinde her acente şirketinin şubesinin de bulunmadığını kaydetti.

- Kasko ile trafik sigortası birleştirilsin talebi

Dolayısıyla tüketicilerin yüksek fiyattan kaynaklanan mağduriyetlerinin ortaya çıkmaya başladığını anlatan Küçük, dernek olarak Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğünü fiyatları sabitlemeye, tüketicilerin ekonomik çıkarlarını korumaya yönelik tedbirler almaya davet ettiğini bildirdi.

Küçük, trafiğe çıkan araç sayısının her geçen gün arttığını, geniş bir tüketici kısmını ilgilendiren bu konu için acil bir çözüm beklediğini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Tüketicilerimizden kasko ile trafik sigortası birleştirilsin talebi geliyor. Böyle taleplere karşıyız. Trafik sigortası karşılıklı üçüncü şahısları koruyan bir sigorta. Trafik sigortası zorunlu olabilir. Bu durum devam etmelidir. Kasko isteğe bağlı olmalıdır fakat trafik sigortasında serbest piyasa sisteminden vazgeçilmeli. Tüketicilerimiz, her bölgeden sigorta şirketleri arasında mukayese yapma şansına sahip değil. Devletin tüketici haklarının korunması adına tedbir alması gerekir. Kaskoyu isteyen yaptırır, trafik sigortası eğer zorunlu ise bunun fiyatını devlet belirlemeli."