Türk Kızılayının konteynerleri bakımdan geçti

Türk Kızılayının konteynerleri bakımdan geçti
Türk Kızılayının konteynerleri bakımdan geçti
- Van depreminin ardından Türk Kızılayının depolarına kaldırılan yaşam konteynerleri bakımdan geçirildi - Türk Kızılayı Batı Karadeniz Afet Yönetim Merkezi Müdürü Yılmaz: - "Van depreminde kullanılan yaşam konteynerleri, değişik bölgelere dağıtıld, bölgemize de 890 adet gönderildi. Bakım-onarımlarını tamamladık"

DÜZCE (AA) - ÖMER ÜRER- Van depreminin ardından Türk Kızılayının depolarına kaldırılan yaşam konteynerleri, bakım ve onarımları tamamlanarak afetlere hazır hale getirildi.

Türk Kızılayı Batı Karadeniz Afet Yönetim Merkezi Müdürü Mustafa Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van depremi sonrasında bölgedeki depremzedelerin barınması amacıyla kurulan konteynerlerin, ihtiyacın sona ermesinin ardından Türk Kızılayının depolarına taşındığını söyledi.

Depolarda muhafaza edilen konteynerlerin geçen yıl tamir ve onarımlarının yapıldığını anlatan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Van depreminde kullanılan yaşam konteynerleri, değişik bölgelere dağıtıldı, bölgemize de 890 adet gönderildi. Bakım-onarımlarını tamamladık. İnşallah ülkemizde Van'daki gibi bir afet daha yaşamaz, biz de bu konteynerleri kullanmak zorunda kalmayız. Konteynerlerin bakım ve onarımından Türk Kızılayı sorumlu. Bu yaşam konteynerlerine ihtiyaç olacağı güne kadar gözümüz gibi bakacağız. Periyodik bakımlarını 'her an afet olacakmış' gibi yapıp, her zaman hazır durumda tutacağız."

Yılmaz, depolarının her zaman afete karşı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Çadır, battaniye ve diğer bütün afet malzemeleri gibi konteynerleri de rezerv olarak depomuzda tutuyoruz. Bu konteynerler iki odalı, banyosu, lavabosu içinde, 21 metrekare yaşam alanından oluşuyor. Felaket bölgesinde bir ailenin rahatlıkla yaşamını sürdürebileceği gibi dizayn edilmiş, oldukça kullanışlılar. Felaket halinde tırlarımıza yüklenip yola çıkabilecek şekilde düzenlendiler."

"Türk Kızılayı olarak olası afetlere her zaman hazırız " diyen Yılmaz, "Her vatandaşımız sanki her an afet yaşanacak gibi hazırlıklarını yapmalı. Dünyanın her bölgesine ulaşıp mağdurların yanında oluyoruz, o bölgeye ulaşmak bazen zaman alabiliyor. Bunun için her vatandaşımızın bölgeye ulaşıncaya kadar kendini idare edebilecek hazırlığını yapmış olması gerekiyor" ifadesini kullandı.