"Türkiye, başörtüsü yasağını önemli bir ölçüde aştı"

"Türkiye, başörtüsü yasağını önemli bir ölçüde aştı"
"Türkiye, başörtüsü yasağını önemli bir ölçüde aştı"
- TBMM'de başörtülü olduğu gerekçesiyle milletvekili yemini ettirilmeyen İslam: - "Türkiye başörtüsü yasağını önemli bir ölçüde aştı. O günlere baktığım zaman tanıyamadığım bir Türkiye görüyorum. O günlerden bugünlere baktığımda da hiç tahayyül edemeyeceğim bir Türkiye'yi görüyorum" - "Parlamenter sistemin biraz daha demokratik hale getirilmesi, erkler ayrımının en iyi şekilde uygulanabilmesi ve halkın iktidar olabilmesi için muhakkak suretle başkanlık sistemine geçişi en kısa zamanda gerçekleştirmeliyiz"

DÜZCE (AA) - ÖMER FARUK CEBECİ - Fazilet Partisinden 1999'da milletvekili seçilen ancak  TBMM 'de başörtülü olduğu gerekçesiyle yemin ettirilmeyen Merve Kavakçı İslam, Türkiye 'de başörtüsü yasağının önemli ölçüde aşıldığını belirterek, "O günlerden bugünlere baktığımda da hiç tahayyül edemeyeceğim bir Türkiye'yi görüyorum" dedi.

İslam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "yeni Türkiye" kavramını konuşurken geçmişte yaşananların da göz önüne alınması, çıkarılan derslerle yeni ufuklara açılacak Türkiye'nin hazırlanması gerektiğini söyledi. 

Seçimlerde, başörtülü ve başı açık kadınların hak ettikleri şekilde kendilerini temsil etme hakkı bulacağını vurgulayan İslam, "Bunu, kadın hakları, insan hakları, Türkiye'nin gelişimi ve demokrasisini tamamlaması adına çok önemli bir adım olarak değerlendiriyorum. Başörtüsü her şeyden önce bir inanç ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmeli ayrıca bir insan ve kadın hakkı olarak da ele alınmalıdır" diye konuştu. 

Milletvekili seçildikten sonra 2 Mayıs 1999'da yemin etmek üzere gittiği TBMM'de başörtüsünü çıkarmadığı için yaşananlara değinen İslam, devam eden süreçte vatandaşlıktan çıkarıldığını ve yurtdışında yaşamak zorunda kaldığını anlattı.  

"Benim haklarım konusunda herhangi bir gelişme kaydedemedik" diyen İslam, "Ancak Türkiye başörtüsü yasağını önemli bir ölçüde aştı. O günlere baktığım zaman tanıyamadığım bir Türkiye görüyorum. O günlerden bugünlere baktığımda da hiç tahayyül edemeyeceğim bir Türkiye'yi görüyorum. Bu da ufuktaki yeni Türkiye'yi konuşurken bana umut veriyor" ifadesini kullandı.

İslam, Türkiye'nin başkanlık sistemine hazır olduğunu belirterek, "Parlamenter sistemin biraz daha demokratik hale getirilmesi, erkler ayrımının en iyi şekilde uygulanabilmesi ve halkın iktidar olabilmesi için muhakkak suretle başkanlık sistemine geçişi en kısa zamanda gerçekleştirmeliyiz" değerlendirmesinde bulundu.