"Uluslararası Düzce Konuralp Tarih, Kültür ve Sanat Sempozyumu"

"Uluslararası Düzce Konuralp Tarih, Kültür ve Sanat Sempozyumu"
"Uluslararası Düzce Konuralp Tarih, Kültür ve Sanat Sempozyumu"
- Düzce Valisi Fidan: "Düzce tarihi bir şehir, bu tarihin merkezinde de Konuralp var. Bu binlerce yıllık bir tarih. Burayı imar ederken, kalkındırırken, yapılandırırken bu tarihi korumak ve bunu muhafaza altına almak, aynı şekilde tarihi değerleri gün yüzüne çıkarmak ve gelecek nesillere aktarmak büyük önem taşıyor"

DÜZCE (AA) - "Uluslararası Düzce Konuralp Tarih, Kültür ve Sanat Sempozyumu" sona erdi.

Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi ve Düzce Üniversitesi tarafından bu yıl 2'ncisi düzenlenen sempozyumun 3'üncü ve son gününde, "Konuralp Gazi'yi Anma Günü ve Paneli" gerçekleştirildi.

Panel öncesi Konuralp Gazi Türbesi'ni ziyaret eden Vali Ali Fidan, bölgenin vatanlaşmasında, İslamlaşmasında önayak olup fetheden yüce ve değerli komutanı anmak üzere bir araya geldiklerini söyledi.

Fidan, bugün sonra eren sempozyumla Düzce'nin tarihini, kültürünü ve sanatını anlattıklarını belirterek, "Yapılan çalışmaları değerlendirdik. Değerli hocalarımız Düzce'ye ve Konuralp'e ilişkin tarihi, kültürel, sanatsal değerler üzerinde çalışmalar yaptılar. Elbette Düzce tarihi bir şehir, bu tarihin merkezinde de Konuralp var. Bu binlerce yıllık bir tarih. Burayı imar ederken, kalkındırırken, yapılandırırken bu tarihi korumak ve bunu muhafaza altına almak, aynı şekilde tarihi değerleri gün yüzüne çıkarmak ve gelecek nesillere aktarmak büyük önem taşıyor" dedi.

Belediye Başkanı Mehmet Keleş de Konuralp Gazi'nin adeta dişini tırnağına takarak elde ettiği bu topraklarda, tarihin, kültürün ve geçmişin var olduğunu dile getirerek, "Bu topraklarda yetişen pirincin bile eşsiz bir lezzeti var. Osmanlı sofralarının baş tacı olan Konuralp pirinci, şimdi markalaştırılarak dünyaya duyuruluyor. Bu bizim en büyük görevlerimizden birisidir. Sadece Konuralp pirincini değil, bütün değerleri gün yüzüne çıkaracak ve Konuralp'i vazgeçilmez bir turizm kenti haline getireceğiz inşallah. Konuralp, kısa bir zaman içerisinde yerli ve yabancı turistlerin cazibe merkezi haline gelecektir" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından okunan mevlit sonrasında vatandaşlara yemek ikramında bulunuldu.

Düzce Belediyesi Mehteran Takımı'nın gösterisinin ardından sempozyum, "Konuralp Gazi'yi Anma Paneli"yle sona erdi.