1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
- Edirne'deki kortejin yürüyüşü, davul ve zurnayla çalınan Mehter Marşı'yla başladı - Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde çeşitli sendikaların üyeleri, yürüyüş yaptı

EDİRNE (AA) - Edirne ve Kırklareli'de, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı. 

Edirne'de, Türk- İş , KESK, DİSK ve bazı siyasi partilerin üyelerinin yer aldığı grup, 80. Yıl Lisesi önünde toplandı. Gruptakiler buradan davul ve zurnaların çaldığı Mehter Marşı eşliğinde, Saraçlar Caddesi'ne doğru yürüyüşe başladı. 

Zaman zaman slogan atan grup, davul ve zurnanın çaldığı ezgilere de danslarıyla eşlik etti. 

Grup adına açıklama yapan DİSK Trakya Temsilcisi Arif Kuday, taşeron çalışma sisteminin sonlandırılmasını istediklerini söyledi. 

İnsanca yaşamak adına haklarını bildiklerini ifade eden Kuday, "Grev, örgütlenme ve toplu sözleşme hakkımızı, uluslararası standartlara uygun olarak, kesintisiz, engelsiz, yasaksız kullanmak istiyoruz" dedi. 

Açıklamanın ardından, bir süre halay çeken gruptakiler dağıldı.

- Kırklareli 

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde, sendika ve sivil toplum kuruluşlarınca, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi. 

Lüleburgaz Hükümet Konağı önünde toplanan aralarında Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş ve Petrol-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Turgut Düşova'nın da bulunduğu gruptakiler, Kongre Meydanı'na yürüdü. 

Burada açıklama yapan Kristal-İş Genel Başkanı Çetintaş, 1 Mayıs'ın işçilerin uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olduğunu anlattı. 

Çetintaş, işçilerin özgürce ve onurlu yaşam için meydanlara çıktığını belirterek, "Bizleri yok sayanlar, sesimizi duymayanlar şimdi görsünler, duysunlar bizi, alanlardayız. Haklı taleplerimizi haykırmak, işçi sınıfının gücünü göstermek için alanlardayız. Dünyanın her yerinde farklı dillerde, farklı sloganlarla fakat aynı amaç uğruna 1 Mayıs kutlanıyor. Bizler, alanlardayız, haklı taleplerimizi haykırmak, işçi sınıfının gücüne güç katmak için alanlardayız" diye konuştu. 

Konuşmaların ardından, bir süre slogan atan grup, daha sonra dağıldı.