19 Eylül Gaziler Günü

19 Eylül Gaziler Günü
19 Eylül Gaziler Günü
EDİRNE (AA) 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Edirne'de Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.Gaziler Günü kapsamında düzenlenen tören çelenk sunumu...

EDİRNE (AA) 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Edirne'de Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

Gaziler Günü kapsamında düzenlenen tören çelenk sunumu ile başladı daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.Anıt önündeki törene Edirne Valisi Dursun Ali Şahin,  54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, gaziler ve kurum müdürleri katıldı.

Muharip Gaziler Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Fevzi Demir, 19 Eylül vatan için canını ortaya koyarak savaşan ve gazilik onuruna erişen kahramanların, şeref günü olduğunu söyledi.

Gazi olmanın gurur ve kıvancını bir kez daha büyük bir coşku ile yaşadıklarını söyleyen Demir, şöyle konuştu:

"19 Eylül Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'ün şahsında, Türk'ün kahramanlık ve cesaretinin taçlandığı bir gündür. Sizler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Sizler, şehitlerimiz ile birlikte, Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız. Sizler için yapılan her şey, bu eşsiz hizmetlerinizin ve fedakarlıklarınızın bir karşılığı veya bedeli olamaz."

Muhabere Üsteğmen Dimsel Şimşek de canlarını vatan ve millet için seve seve feda etmeyi göze alarak gazilik onuruna erişen vefakar ve fedakar Türk askerinin bu mutlu günün kutlamanın heyecanı yaşadıklarını ifade etti.

Programın sonunda Edirne Belediyesi tarafından barış güvercinleri uçuruldu.

-Keşan

Gaziler Günü Keşan'da da kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen tören saygı duruşu  ve ardından okunan İstiklal Marşı ile başladı.

Keşan Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Ferhat Dönmez, ülkesi için hayatının baharında toprağa düşen şehitleri, ölmemiş ama cephede  uzuvlarını kaybeden gazilerin unutulmaması gerektiğini ifade etti.

Törene Edirne Vali  Yardımcısı ve Keşan Kaymakam Vekili Mustafa Serdar  Bakır, Tugay Komutanı Tuğgeneral Halil Tamer Gedik, Belediye Başkanı Mehmet Özcan, şehit ve gazi yakınları ile sivil toplum kuruluş yetkilileri ile vatandaşlar katıldı.

 Törenin ardından asri mezarlıktaki şehitlik ziyaret edilerek, dualar okundu.

-Havsa

Havsa ilçesindeki tören Atatürk Anıtında Kaymakam Alparslan Kılıç, Jandarma Bölük Komutanı Üsteğmen Hasan Murat Çakar, Belediye Başkan Vekili Necmettin Fidan, gaziler, daire amirleri, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katılımları ile gerçekleştirildi. Anıta çelenk sunumunun ardından saygı duruşu ve istiklal marşı okundu.

Törende konuşan Jandarma Astsubay Çavuş Mehmet Ekici, "Türk milletinin ölümsüzlüğünü gazilerimizle beraber bir kez daha dünyaya gururla anıyoruz" dedi.

Törenin ardından Milli Egemenlik Parkındaki ikram ile program tamamlandı.