25 Kasım Edirne'nin kurtuluşu

25 Kasım Edirne'nin kurtuluşu
25 Kasım Edirne'nin kurtuluşu
EDİRNE (AA) - CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, 25 Kasım Edirne'nin kurtuluşu dolayısıyla mesaj yayımladı.Gaytancıoğlu, mesajında, Ulu Önder...

EDİRNE (AA) - CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, 25 Kasım Edirne'nin kurtuluşu dolayısıyla mesaj yayımladı.

Gaytancıoğlu, mesajında, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk milleti ile başlattığı kurtuluş mücadelesinin en önemli noktalarından birinin Edirne olduğunu belirtti.

Edirne'nin kurtuluşunun coşku ve heyecanla kutlandığını aktaran Gaytancıoğlu, şunları kaydetti:

"Çok büyük acılar çeken ama asla bağımsızlık mücadelesinden vazgeçmeyen halkımız her şeyini kaybetmiş ama yüreklerindeki vatan ve bayrak sevgisi ile ülkesinin dört bir yanını işgal eden düşmanla kahramanca mücadele etmiş ve vatan topraklarını düşman işgalinden kurtarmıştır. Bundan 93 yıl önce bir kahramanlık destanı da Edirne'de yazılmış, mahalli güçlerimizin de katkıları ile düşman kuvvetleri topraklarımızdan atılmıştır. Düşman işgalinin sona erdiği, esaretin yerini özgürlüğe, umutsuzluğun yerini onurlu bir geleceğe bıraktığı gün olan 25 Kasım'da aziz kahramanlarımızın verdiği mücadeleyi, yazdığı destanı bir kez daha yüreklerimizde hissediyor, bizlere bıraktıkları mirasa canla, başla sahip çıkmaya ve gelecek nesillere aktarmaya devam ediyoruz.

Bugün bir kez daha milli değerlerimize, cumhuriyete, Atatürk ilke ve devrimlerine, Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğüne sahip çıktığımızı haykırıyor, kardeşçe ve barış içerisinde yaşama sevdamızdan taviz vermeden aynı coşku ve heyecanı gelecek nesillere aktarma kararlılığımızı tüm dünya'ya aktarıyoruz."

Ulu Önder Atatürk, şehit ve gazilerin emanetinin en iyi şekilde korunduğunu belirten Gaytancıoğlu, "Bizlere emanet olan bu güzel topraklara sahip çıkmak, laik Türkiye Cumhuriyeti'ni sonsuza kadar yaşatmak, cumhuriyeti değerlerine sahip çıkmak en kutsal görevimizdir. Bu duygu ve düşüncelerle hemşehrilerimin kurutuluş gününü kutluyor, başta cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanımızın kurtuluşu için canları pahasına kahramanca mücadele eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle ve şükranla anıyor, saygılar sunuyorum" ifadelerini kullandı.