25 Kasım Edirne'nin kurtuluşu

25 Kasım Edirne'nin kurtuluşu
25 Kasım Edirne'nin kurtuluşu
EDİRNE (AA) - Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Serhat Ocak, 25 Kasım Edirne'nin kurtuluşu dolayısıyla mesaj yayımladı.Ocak, mesajında,...

EDİRNE (AA) - Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Serhat Ocak, 25 Kasım Edirne'nin kurtuluşu dolayısıyla mesaj yayımladı.

Ocak, mesajında, şehirlerin sultanı, sultanların şehri Edirne'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yılının kutlandığını belirtti.

Edirne'nin tarih boyunca önemli bir kent olduğunu aktaran Ocak, "Hasan Sezai Gülşeni, I. Murad, II. Murad, Fatih Sultan Mehmed Han, Mimar Sinan, Mehmet Şükrü Paşa ile tarihimize ve maneviyatımıza yön veren serhat şehrimiz Edirne, tarihte olduğu gibi bugün de büyük bir öneme haizdir. Cihana hüküm sürmüş Osmanlı Devleti'ne 92 yıl başkentlik yapan Edirne, hem o dönemin yapısını özünde barındırmakta hem de bugünün gelişen ve dünya liderliği yönünde hızla yol alan ülkemizin güzide şehirleri arasında yerini almaktadır" ifadelerini kullandı.

Edirne'nin 20. yüzyılın başlarında düşman işgaline uğradığını belirten Ocak, şunları kaydetti:

"Bu buhranlı dönemde aziz milletimiz yüksek bir irade ortaya koyarak şarkın demir kilidi Edirne'yi düşman esaretinden kurtarmıştır. Aziz milletimiz gösterdikleri azim, katlandıkları çile ve vazgeçtikleri canlarıyla bizlere ne kadar değerli bir vatan emanet ettiklerini göstermektedir. Kendisinden sonra gelecek nesillerin bağımsızlığı için canlarını feda eden aziz şehitlerimize minnet borçluyuz. Bu duygularla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, Edirne'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıl dönümünü kutluyorum."