29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
EDİRNE (AA) - Diyanet Sen Edirne Şube Başkanı Mahmut Eroğlu, peygamberin dahi insanları istişareye çağrılmasının ortak akla başka bir deyişle halkın...

EDİRNE (AA) - Diyanet Sen Edirne Şube Başkanı Mahmut Eroğlu, peygamberin dahi insanları istişareye çağrılmasının ortak akla başka bir deyişle halkın iradesine verilen değeri gösterdiğini bildirdi.

Eroğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, cumhuriyetin halkın egemenliği elinde tuttuğu ve bunu belli süreler için seçtiği temsilcileri aracılığıyla kullandığı yönetim biçimi olduğunu belirtti.

Cumhuriyetin toplumun kendi kendisini iradesiyle yönetmesi anlamına geldiğini aktaran Eroğlu, şunları kaydetti:

"Cumhuriyet, millet olma, millet olarak birlikte yaşama ve sorumluluğu birlikte paylaşma bilincine dayanan bir idare biçimidir. Cumhuriyet, birey olarak özgürleşmenin ve ilerlemenin aracıdır. Kur'an-ı Kerim'de ve Sevgili Peygamberimizin uygulamalarında, halkın idareye katılması, görüşlerine yer verilmesi anlamında mesajlar vardır. Yüce dinimizin, istişare ve ortak akla büyük önem vermesi, bu mesajların özünü teşkil etmektedir. Yüce Rab'bimiz, sevgili peygamberine hitaben, 'Yapacağın işleri halkla istişare et, karar verince de artık Allah'a güven. Doğrusu Allah kendisine güvenenleri sever' buyurmaktadır. Peygamberin dahi insanları istişareye çağrılması ortak akla başka bir deyişle halkın iradesine verilen değeri gösterir."

Tüm vatandaşların cumhuriyet bayramını kutlayan Eroğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve cumhuriyetin kurulmasında emeği geçenleri şükranla yad ettiğini belirtti.