3. Uluslararası Balkan Spor Bilimleri Kongresi

3. Uluslararası Balkan Spor Bilimleri Kongresi
3. Uluslararası Balkan Spor Bilimleri Kongresi
- TÜ Rektörü Prof. Dr. Yörük: - "Bu tür bilimsel aktivitelerin dünya kamuoyuna yansıyacağına, sporun barış elçisi olacağına inanıyorum"

EDİRNE (AA) - Trakya Üniversitesi (TÜ) Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, "Bu tür bilimsel aktivitelerin dünya kamuoyuna yansıyacağına ve sporun barış elçisi olacağına inanıyorum" dedi. 

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Spor Bilimleri Derneği, Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu ve TÜ işbirliğinde düzenlenen kongre , Arnavutluk, Kosova, Romanya, Makedonya, Bulgaristan ve Türkiye'den akademisyenlerin katılımıyla başladı.

Yörük, açılış konuşmasında, kongrede yapılacak birçok bilimsel çalışmanın barışa vesile olmasını diledi.

Dünyanın barışa ihtiyacı olan bir dönemden geçtiğini belirten Yörük, "Dünyanın birçok noktasında kanın aktığı, insanlığın yok olduğu bir dönemdeyiz. Bunda bizim suçumuz yok, bunda bizim kültürümüzün ve medeniyetimizin suçu yok. Bizler de suçlanıyoruz bu alanda. Bu tür bilimsel aktivitelerin dünya kamuoyuna yansıyacağına sporun barış elçisi olacağına inanıyorum" diye konuştu.

 Türkiye ve Balkan Herkes İçin Spor Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Erdal Zorba ise topluma sporu yaymayı "kendisiyle barışık" insanlar yetiştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Dünyaya örnek olabilecek şekilde Türkiye'nin dört bir yanında spor kongrelerinin düzenlendiğini aktaran Zorba, şöyle devam etti:

"Türkiye, Balkanlara Edirne'den açıldı. Biz Balkanlara çok büyük adımlar attık ve bizi Balkanlar'da çok seviyorlar. Dolayısıyla biz orada kendimizi tanıtacak organizasyonlar yapıyoruz ama biz bunu Edirne'den başlattık. Türkiye, Balkanlara barışı getirdi. Balkanlarda birlik olmayı, 'ben' değil biz olmayı gerçekleştirdik. Bu bizim için unutulmaz bir sahnedir. Gerçekten Balkanlar bizim için çok anlamlı ve önemlidir."

TÜ Kırkpınar Beden Spor Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. İlhan Toksöz de Balkan coğrafyasında olimpik ideali gerçekleştirmek için çaba harcadıklarını söyledi.

Konuşmaların ardından sahneye çıkan iki pehlivan güreşti.

Kongre, 6 Mayıs'ta sona erecek.