5. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali

5. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali
5. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali
- Kortej yürüyüşüyle başlayan festivalde ücretsiz ciğer dağıtımı yapılacak, acı biber yeme yarışması düzenlenecek

EDİRNE (AA) - 5. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali kortej yürüyüşüyle başladı.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, protokol üyeleri ve ciğerci esnafından oluşan kortej, belediye önünden Saraçlar Caddesi'ne yürüdü.

Vali Şahin, burada yaptığı konuşmada, ciğer festivali olmasına rağmen başlangıcında ciğer tadamadığını söyledi.

Ciğer olmasa da bandoların ruha gıda olacağını ifade eden Şahin, "Güzel ciğerimizi tatmak için pazar gününü bekleyeceğiz sanırım. Ciğeri yok ama festivali başladı, ciğerin yerine bandomuz var, o da yeter bize. Bando da ruhumuzu doyuruyor. Ruhun da beynin de midenin de doyması lazım Aşka giden yol mideden geçermiş, Mideden geçmeyen yol olmaz" dedi.

Edirne Belediye Başkanı Gürkan da festivallerin kentin marka değerine ve tanıtımına katkı sunduğunu söyledi.

Festivalin son gününde halka ücretsiz ciğer dağıtılacağını vurgulayan Gürkan, "Karaağacımızın eşsiz tadı ve ciğerin mütemmim cüzü sayılan acı biber yeme yarışmasını ilk kez düzenleyeceğiz. Ciğer dağıtımındaki karışıklıkları önlemek için bir dizi düzenleme yaptık. Bandolar üç gün boyunca kentin pek çok yerinde konser verecek" şeklinde konuştu.

Daha sonra Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, İzmir ve  İstanbul 'dan festivale katılan ekiplerle Edirne Belediye Bandosu mini konser verdi.

Festival pazar gününe kadar sürecek.