''600 yıllık Osmanlı saray mutfağı canlanıyor''

''600 yıllık Osmanlı saray mutfağı canlanıyor''
''600 yıllık Osmanlı saray mutfağı canlanıyor''
- Dr. Bahattin Öğütmen Konağı'nda projenin tanıtımı yapıldı

EDİRNE (AA) -  Edirne'de ''600 yıllık Osmanlı saray mutfağı canlanıyor'' projesi tanıtıldı.

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen proje kapsamında  Dr. Bahattin Öğütmen Konağı'nda Osmanlı Mutfağı  Eğitim  ve Uygulama Merkezi kurulacak. Merkezde ayrıca Osmanlı Saray Mutfağı eğitimlerinin verilerek hazırlanan ürünlerin sunumu yapılacak.

Proje Koordinatörü Müşerref Gizerler, gazetecilere yaptığı açıklamada, projenin Osmanlı Saray Mutfağı'nın turizme kazandırılmasına ve gastronomi turizminin gelişimine büyük yarar sağlayacağını belitti.

Turizm de hizmet kalitesini yenilikçi yöntemlerle arttırarak, Edirne'nin kültürel mirasını, turizme kazandırmak istediklerini ifade eden Gizerler, konuşmasına şöyle devam etti:

''Proje ile bölgenin tarihi ve kültürel mirasından olan Osmanlı saray mutfağının yeni nesillere öğretilmesi ve sunumu yapılarak yaşatılması hedeflenmektedir. Bu hedefi gerçekleştirmek içinde iş adamı Suat Öztürk'ün sahibi olduğu tarihi Dr. Bahattin Öğütmen Konağı'nın bir Osmanlı Saray Mutfağı Eğitim ve Sunum Merkezi'ne dönüştürülmesi amaçlanmaktadır.''

Öztürk ise Edirne'yi turizm de hak ettiği yere getirmek için çalıştıklarını bu nedenle konağı satın alarak turizme kazandırdıklarını söyledi.

 

 

 


  ETİKETLER:

  Gastronomi

  ,

  Trakya

  ,

  Turizm

  ,

  Proje

  ,

  eğitim

  ,

  ,

  hizmet

  ,

  edirne