654'üncü Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne doğru

654'üncü Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne doğru
654'üncü Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne doğru
- Nehir taşkınlarıyla büyük zarar gören Sarayiçi Er Meydanı'nda bakım ve onarım çalışmaları devam ediyor.

EDİRNE (AA) - Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi, 654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri hazırlıklarına hummalı bir şekilde devam ediyor.

Güreşler için oluşturulan düzenleme komitesi, bu yıl Ramazan ayı sebebiyle 20-26 Temmuz'da yapılması kararlaştırılan dünyanın en eski spor organizasyonu Kırkpınar için yapılacakları masaya yatırdı.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin başkanlığında valilikte toplanan komite, alınacak tedbirler ve hazırlıklar için alt komisyonlar kurulmasına karar verdi.

Vali Şahin, kentin tanıtımı için önemli bir araç olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin kusursuz şekilde yapılmasını istedi.

 

-Er Meydanı da hazırlanıyor

Bu arada geçtiğimiz yıl sonunda Tunca ve Meriç nehirlerinin taşmasıyla su altında kalan Sarayiçi Er Meydanı'nda bakım ve onarım işlemleri sürüyor.

Güreşlerin yapılacağı alandan suyun çekilmesi yaklaşık 5 ayı bulurken, özellikle çayır büyük zarar gördü. Çayırın yanı sıra stadyumun belli bölgelerinin yenilenmesine başlanırken, er meydanının belirlenen tarihe yetiştirilmesi için yoğun çaba sarf ediliyor.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne'nin düğünü şeklinde nitelendirdiği ata sporu Kırkpınar'ı kente yakışır şekilde gerçekleştirmek, misafirleri de en iyi şekilde ağırlamak istediklerini söyledi.

Gürkan, taşkının büyük zarar verdiği Er Meydanı'ndaki stadyum ve çevresinin güreşlere kadar yetiştirileceğini ifade ederek, "Arkadaşlarımız yoğun biçimde efsanelerin yetiştiği çayırı ve stadyumu o güne yetiştirmek için çalışıyorlar. O güne en güzel şekilde, Kırkpınar'ın namına yakışır güzellikte Er Meydanı hazırlanacak, yetişecek. Gerekirse tulumları giyer ben de arkadaşlarıma yardım ederim. Çünkü Kırkpınar, Edirne için çok büyük anlamlar ifade ediyor" dedi.

 


  ETİKETLER:

  Ramazan

  ,

  Kırkpınar

  ,

  spor

  ,

  Belediye

  ,

  edirne