7. Cumhurbaşkanı Evren'in ölümü

7. Cumhurbaşkanı Evren'in ölümü
7. Cumhurbaşkanı Evren'in ölümü
- BBP Genel Başkanı Destici: -"Kenan Evren vefat etti. Allah rahmet eylesin diyemeyeceğim, Allah ameliyle muamele etsin" - Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak: "Rabbine kavuştu, Allah ameliyle muamele etsin"

EDİRNE (AA) - Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in ölümüne ilişkin, "Kenan Evren vefat etti. Allah rahmet eylesin diyemeyeceğim, Allah ameliyle muamele etsin" dedi.

Destici, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ile "Milli İttifak" aday tanıtım toplantısı için geldiği Edirne'de, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in ölümüne ilişkin sorulan bir soru üzerine Destici, Evren'in "güzel işler" yapmadığını belirterek, şöyle konuştu:

"Kenan Evren vefat etti. Allah rahmet eylesin diyemeyeceğim. Allah ameliyle muamele etsin. Çünkü bizim gördüğümüz kadarıyla yüce Allah'tan rahmet dileyeceğimiz işler yapmadı. Maalesef o darbede milyonlarca insan fişlendi, yüz binlerce insan gözaltına alındı, tutuklandı, yüzlerce insan cezaevinde işkence gördü, onlarca insan idam edildi, haksız yere bir oradan bir buradan mantığıyla. Milyonlarca insanımızın geleceği karartıldı. Ben imam-hatip lisesinde bacılarımızın ağlayarak başörtülerini çıkarmak zorunda kaldıklarınA, bir kısmının da okumayı terk ettiklerine şahit oldum."

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ise "Rabbine kavuştu, Allah ameliyle muamele etsin" diye konuştu.

 

-" Suriye 'ye operasyon yapılacağı iddiası"

 

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ise bir gazetecinin "Suriye'ye askeri operasyon ihtimali iddiaları var, ne düşünüyorsunuz?" sorusu üzerine, buna ihtimal vermediğini söyledi.

Böyle bir düşünce varsa bundan vazgeçilmesi gerektiğinin altını çizen Kamalak, "İhtimal vermiyorum. Bu Türkiye bakımından bir çılgınlık olur. Türkiye, Suriye'ye 15 saatte değil 15 dakika girer ama 15 yılda çıkamaz, çıktığında da ülkesi bölünmüş olur. Neticede kendisine de faydası olmaz, Türkiye bir felaket olur. Böyle bir düşünce varsa iktidar sahipleri bu düşünceden vazgeçmelidir" ifadelerini kullandı.

Destici de bu iddiaların yoğun olarak bazı mecralarda yer aldığını ifade etti. Böyle bir müdahalenin "macera" olacağını belirten Destici, şunları kaydetti: 

"Suriye konusunda emperyalist güçler Türkiye'yi yanılttı. Başta Amerika olmak üzere, batı. Bunu net bir şekilde gördük. Tekrar böyle bir şey yaparlarsa tabii kandırılmaya, aldatılmaya müsait bir iktidarımız var ama bu kadarı da olmaz diyoruz yani. Hadi içeride aldatılıyorsun da dışarıda da aldatıldın Suriye konusunda, Irak konusunda. Tekrar şimdi bir kere daha aldatılmamak lazım. Aynı delikten defalarca sokulmamak lazım. Onun için ben buradan hükümeti uyarıyorum. Asla böyle bir maceraya atılmasınlar."