8. Uluslararası Öğrenci Buluşması

8. Uluslararası Öğrenci Buluşması
8. Uluslararası Öğrenci Buluşması
- Trakya Üniversitesi'nde öğrenim gören Filistin, Suriye, Türkmenistan, Özbekistan, Kosova, Arnavutluk ve Somali'nin de aralarında bulunduğu 26 ülkeden öğrenciler, kültürlerini tanıttı - Edirne Valisi Şahin: - "Misafir öğrencilerimiz ülkelerinde Türkiye'nin büyükelçiliği görevini üstleneceklerdir"

EDİRNE (AA) - Trakya Üniversitesi'nde öğrenim gören Filistin, Suriye, Türkmenistan, Özbekistan, Kosova, Arnavutluk ve Somali'nin de aralarında bulunduğu 26 ülkeden öğrenciler, 8. Uluslararası Öğrenci Buluşması kapsamında kültürlerini tanıttı.

Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından Eski Cami önünde organize edilen etkinlikte yöresel kıyafetli öğrenciler, kurulan stantlarda ülkelerine ilişkin eşya, yiyecek ve sembolleri vatandaşlara anlattı.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, bu tür ekinliklerde misafir öğrencilerin kaynaştığını ve birbirlerinin kültürlerini tanıdığını söyledi.

Şahin, "Kardeş öğrenciler, bu eğitimi ülkelerinde icra etmek için Türkiye 'deler. Türkiye, güzel bir ülkedir. Türkiye, devlet olsun millet olsun onların yanında olan bir ülkedir. Misafir öğrencilerimiz ülkelerinde Türkiye'nin büyükelçiliği görevini üstleneceklerdir" diye konuştu.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Trakya Bölge Koordinatörü Fatih Ot da YTB'nin sadece İzmir ve Edirne'de ofisi olduğunu kaydetti. 

Devletin ve hükümetin Balkanlar'a önem verdiğini aktaran Ot, "Uluslararası öğrenciler ile siyasetçiler, akademisyenler, bürokratlar, şehir eşrafı ve adamlarını buluşturmayı hedefliyoruz. Biz şimdiye kadar kültürel değerlerimizi onlara anlatmaya çalıştık. Bu organizasyonda misafir öğrenciler bize kendi değerlerini anlatıyor" dedi.

Tanıtım stantları 11 Mayıs'a kadar ziyaret edilebilecek.

Etkinliğe, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, AK Parti Edirne Milletvekili Adayı Şemsettin Emir, Saadet Partisi Edirne Milletvekili Adayı Ali Demirkıran ve vatandaşlar katıldı.