"89 yıllık dilek gerçekleşti"

"89 yıllık dilek gerçekleşti"
"89 yıllık dilek gerçekleşti"
- Ord. Prof. Süheyl Ünver'in, Tosyavizade Dr. Rıfat Osman'a yazdığı mektuplar 89 yıl sonra "Edirne Mektupları" adıyla kitaplaştırıldı. -Edirne Belediye Başkanı Gürkan: -"Süheyl Ünver Bey, Osman Bey'e, yazdığı 12 Ağustos 1926 tarihli mektubunda, 'Fikirlerinizi çok beğendim ve ve takdir ettim. Var ol benim yüce doktorum. Ne olursa olsun bu eserler basılmasa bile millet bir gün kitap şeklinde basılmış mektuplarınızı da görecektir. Velhasıl emekleriniz boşa gitmeyecektir.' diyor. Edirne Belediye Başkanı olarak 89 yıl sonra Ord. Prof. Süheyl Ünver beyin bu dileğinin gerçekleştirilmesi bizleri onurlandırmış ve mutlu etmiştir."

EDİRNE (AA) - Ord. Prof. Süheyl Ünver'in, Tosyavizade Dr. Rıfat Osman'a yazdığı mektuplar 89 yıl sonra Yrd. Doç. Dr. Ratip Kazancıgil'in kaleminden "Edirne Mektupları" adlı kitapta basıldı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Kazancıgil, Edirne Belediyesi meclis salonunda kitabın tanıtımını yaptı.

Kazancıgil, burada yaptığı konuşmada, Edirne tarihinin sadece Selimiye Camisi veya Meriç Nehri'nden oluşmadığını söyledi.

Kentin birçok değerinin olduğunu aktaran Kazancıgil, "Rıfat Osman bey, 1903'ten 1933'e kadar Edirne Askeri Hastanesi'nde röntgen uzmanı olarak görev yapmıştır. On parmağında yüz marifet olan büyüğümüzdür. Mimar, mühendis, ressam, fotoğrafçı, krokici, tarihçi ve eğitimci olarak saymakla tükenmez ve bunları 30 yıl ayrıntıları ve belgeleriyle kaleme almıştır" diye konuştu.

Rıfat Osman ve Süheyl Ünver'in 1923'te İstanbul 'da Ressam Üsküdarlı Ali Rıza beyin yanında karşılaştığını aktaran Kazancıgil, şöyle devam etti:

"Karşılaştıklarında Tosyavizade Dr. Rıfat Osman bey 49, Dr. Süheyl Ünver 25 yaşında gencecik bir doktordur. Biri Edirne'de diğeri İstanbul'da yaşayan bu iki kişi, tanıştıktan sonra çok iyi dost olurlar. Karşılıklı mektuplaşmalarla devam eden bu dostluk Süheyl hocanın eğitim için Paris'e gitmesiyle daha da derinleşir. İkisi arasındaki bu mektuplaşmalar 10 Mayıs 1933'e Dr. Rıfat Osman beyin ölümün kadar devam eder."

Kazancıgil, mektupların "Edirne Mektupları" adıyla vatandaşlara sunulduğunu kaydetti.

 

-Öngörü bugünlere ulaştı

 

Gürkan ise Kazancıgil ve arkadaşlarının hazırladığı kitabın, kentin tarihi kültürel ve sosyal değerlerini yansıttığını söyledi.

Kitap  incelendiğinde öngörüsü olan ilginç mektuplarla karşılaşıldığını dile getiren Gürkan, şunları kaydetti:

"Süheyl Ünver beyin, Osman beye, yazdığı 12 Ağustos 1926 tarihli mektubunda, 'Fikirlerinizi çok beğendim ve ve takdir ettim. Var ol benim yüce doktorum. Ne olursa olsun bu eserler basılmasa bile millet bir gün kitap şeklinde basılmış mektuplarınızı da görecektir. Velhasıl emekleriniz boşa gitmeyecektir.' diyor. Edirne Belediye Başkanı olarak 89 yıl sonra Ord. Prof. Süheyl Ünver beyin bu dileğinin gerçekleştirilmesi bizleri onurlandırmış ve mutlu etmiştir. Bizlere bu imkanı veren sayın Yrd. Doç. Dr. Ratip Kazancıgil bey ile Öğr. Gör. Nilüfer Gökçe'ye ve diğer emeği geçenlere teşekkür ediyorum"

 

-Yazar Kazancıgil

 

Edirne'de yaşayan 95 yaşındaki Dr. Ratip Kazancıgil, 1937'de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.

Sağlık Bakanlığı tarafından Dünya Sağlık Teşkilatı'nın bursuyla yurtdışına gönderilen Kazancıgil, Edirne'de sağlık hizmetlerinin gelişmesinde önemli rol oynamıştır.

Sağlık hizmetlerindeki başarılarından dolayı 1991'de Türk Tabipler Birliği Nusret Fişek Halk Sağlığı Ödülü verilen Kazancıgil, kentte Sağlık Kuruluşlarına Yardım Derneği, Edirne Musiki Cemiyeti, Edirne Turizm ve Tanıtma Derneği olmak üzere pek çok derneğin kurucusu olmuştur.

2004'te Avrupa Konseyi Avrupa Müze Ödülü'nü alan Kazancıgil, Trakya Üniversitesi Sultan 2. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi'nin de kurucusudur.

Kazancıgil'in Sultan 2. Bayezid Külliyesi, Edirne İmaretleri, Edirne Mahalleleri Tarihçesi, Edirne Şehir Tarihi Kronolojisi, Edirne'nin Sağlık ve Sosyal Yardım Tarihi, Dr. Rıfat Osman bey ve Edirne Rehnüması gibi Edirne ile ilgili otuza yakın kitabı ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır.