"Ahilik bir ticaret medeniyetidir"

"Ahilik bir ticaret medeniyetidir"
"Ahilik bir ticaret medeniyetidir"
EDİRNE (AA) - Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Edirne Şubesi Çalışan Gençlik Komisyonu Başkanı Kerim Korkmaz, Ahilik'in bir ticaret medeniyeti olduğunu...

EDİRNE (AA) - Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Edirne Şubesi Çalışan Gençlik Komisyonu Başkanı Kerim Korkmaz, Ahilik'in bir ticaret medeniyeti olduğunu bildirdi.

Korkmaz,  2010 yılında Yılın Ahisi seçilen Metin Keçeci'yi ziyaretinde yaptığı konuşmada, ahilik geleneğinin sadece bir haftayla kutlanmaması gerektiğini söyledi.

Ahilik'in bir ticaret medeniyeti olduğunu belirten Korkmaz, şunları kaydetti:

"Bu yüzden 365 gün yaşanmalı ve tüm hayatı kapsamalıdır. Ahilik'in asıl amacı toplumun top yekün kalkınmasıdır. Ahilik şımarıklığa, israfa, tembelliğe ve miskinliğe karşıdır. Yani maddi zenginlik, manevi zenginlikle birlikte olmalıdır. Dolayısıyla ahilik günümüzde ticaret hayatımızda özlediğimiz ve beklediğimiz yaşam biçimidir."

Korkmaz, her yıl Ahilik'le ilgili çeşitli programlar düzenlediklerini bu kapsamda 16 Ekim Cuma günü, Lari Camisi'nde kılınacak cuma namazının ardından vatandaşlara pilav ikram edeceklerini söyledi.

Ziyarette, AGD Edirne Şube Başkanı Abdülhamit İriş,   Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ ve AGD üyeleri yer aldı. 


  ETİKETLER:

  Anadolu

  ,

  Yaşam

  ,

  esnaf

  ,

  edirne