Ahilik Haftası

Ahilik Haftası
Ahilik Haftası
EDİRNE (AA) - Ahilik Haftası kapsamında Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından şed Kuşanma töreni düzenlendi.Edirne Halk Eğitim...

EDİRNE (AA) - Ahilik Haftası kapsamında Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından şed Kuşanma töreni düzenlendi.

Edirne Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Programda konuşan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, hafta dolayısıyla tüm esnafların ve ticaret erbabının Ahilik Haftası'nı kutladı.

Vali Şahin, Ahilik kültürünün öneminden bahsederek, "Ahilik deyince aklımıza şu gelir, Ahilik kardeşliktir, İslam'ın temeli de kardeşlik üzerine oturur, dostluk üzerine oturur. İşte esnaflık ilkeleri de dostluk ve kardeşlik üzerine oturur.  Ahi Evran'ın bir sözü vardır, 'Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir' gerçekten mükemmel bir sözdür. Ahilik geleneğinin temelinde tevazu vardır, güler yüz, tatlı dil vardır"dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da ustaların olduğu yerde çırakların fazla konuşmaması gerektiğini ifade ederek, "Ustam ellerinden öpüyorum" diye konuşmasını kısa tuttu.

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ da tüm esnafların Ahilik Haftası'nı kutladı.

Ahilik'in önemine vurgu yapan İnağ, " Ahilik Anadolu Selçuklular döneminde başlamış Osmanlı döneminde devam etmiş önemli bir mirastır. Ahilik kültürünün her bir kapısında, asırlardır ilmek ilmek dokunan halı gibi kardeşliğimiz, cömertliğimiz, dayanışmamız, hikmetimiz ve çok çalışmamız vardır. Bizler esnaflar olarak Ahilik kültürünün yaşatılması için elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz"  dedi.

Edirne'de 2015 yılının Ahisi seçilen torna ustası Hamdi Eryener'de, 1950 yılında Edirne Sanat Okulu'ndan mezun olduktan sonra iş hayatına atıldığını ve bu zamana kadar sayısız usta yetiştirdiğini söyledi.

Konuşmaların ardından Eryener'e Vali Şahin ve Başkan Gürkan tarafından şed kuşatıldı. 

 


  ETİKETLER:

  İslam

  ,

  Anadolu

  ,

  sanat

  ,

  Belediye

  ,

  Ahlak

  ,

  eğitim

  ,

  ,

  başkan

  ,

  esnaf

  ,

  edirne

  ,

  2015