AK Parti Edirne Milletvekili Sezen:

AK Parti Edirne Milletvekili Sezen:
AK Parti Edirne Milletvekili Sezen:
-"Türkiye kadına seçme ve seçilme hakkını vermesi ve bu konuda yaptığı yasal düzenlemeleri bir çok Avrupa ülkesinden daha önce gerçekleşleştirmiştir" -"Toprakların korunması tabi kaynakların sürdürülebilir yönetimi ve gıda güvenliğinin sağlanması için erozyonla mücadele edilmesi zorunludur"

EDİRNE (AA) - AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen, 5 Aralık Kadınlara Seçme Seçilme Hakkı Verilmesi yıl dönümü ve Dünya Toprak Günü nedeniyle mesajlar yayımladı.

Sezen, Atatürk devrimlerinin en önemli hedeflerinden birinin kadınların sosyal ve kültürel alanlarda erkeklerle eşit haklara sahip olması olduğunu belirtti

Türkiye'nin kadına seçme ve seçilme hakkını vermesi ve bu konuda yaptığı yasal düzenlemeler bir çok Avrupa ülkesinden daha önce gerçekleştirildiğini ifade eden Sezen, mesajında "Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Türk kadınına verdiği önemi bir konuşmasında 'Bir milletin yalnız erkeklerinin ilerlemesiyle o millet yükselemez. Çünkü eğer kadın aynı ölçüde ilerleme halinde olmazsa erkeğin yükselmesi mümkün değildir' demiştir" ifadelerini kullandı.

Sezen, AK Parti hükümetleri döneminde meclise her zaman en yüksek kadın katılımının partisinden olduğunu kaydetti.

Sezen Dünya Toprak Günü ile ilgili de şunları kaydetti:

"Topraklar bitki örtüsü ve tarımın temelini oluşturur. Toprakların korunması tabi kaynakların sürdürülebilir yönetimi ve gıda güvenliğinin sağlanması için erozyonla mücadele edilmesi zorunludur. Toprağı erozyona karşı koruyan en önemli etken bitki örtüsüdür. Ormanların, toprak erozyonunu azaltıcı, hatta tamamen engelleyici etkileri olduğu, çeşitli araştırmalarla ortaya konmuştur. 

Birleşmiş Milletlerin 2015 yılını Uluslararası Toprak yılı ilan etmesinden dolayı toprağa yönelik farkındalığı arttırmak çok önemlidir. Tarım Arazisinin ekonomik şekilde kullanılması korunması ıslahı erozyona duyarlı alanların tespiti tarım dışı kullanımlar için alternatif alanların belirlenmesi tarım arazilerinin tarım dışı kullanımının önlenmesi amacıyla birçok proje yapılmış ve arazi kullanım planlaması hedeflenmiştir. Toprağın hem üreticileri hem de tüketicileri ilgilendiren çok önemli bir konu olduğunu vurgulayan Sezen yaşam kaynağı toprağımızı korumak zorundayız."