Aşırı sıcaklarda alınması gereken önlemler

Aşırı sıcaklarda alınması gereken önlemler
Aşırı sıcaklarda alınması gereken önlemler
EDİRNE (AA) - Edirne İl Sağlık Müdürü Muhsin Kişioğlu, yaşlı, hasta ve çocukların sıcaklara özellikle dikkat etmesi gerektiğini bildirdi.Kişioğlu,...

EDİRNE (AA) - Edirne İl Sağlık Müdürü Muhsin Kişioğlu, yaşlı, hasta ve çocukların sıcaklara özellikle dikkat etmesi gerektiğini bildirdi.

Kişioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, sıcakların beraberinde birçok problem getirdiğini belirtti. Aşırı sıcakların Ramazan ayının son günün kadar devam edebileceğini aktaran Kişioğlu, şunları kaydetti:

"Aşırı sıcaklarda korunmak için yapabileceklerimiz günün en sıcak saatleri olan 10.00 - 16.00 arasında mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır. Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler. Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmamış kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli; geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Yoğun fiziksel aktivite ve spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fizik aktivitelerden kaçınılmalıdır. Risk altındaki yetişkinler ve yaşlılar, günde en az iki kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmelidir. Bebekler ise bu açıdan daha sık izlenmelidir. Bebek, çocuk , engelliler kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır. Araçların iç ısıları, klima olsa dahi park edildikten çok kısa süre sonra yükselmektedir. Araç terk edilirken herkesin dışarı çıktığından emin olunmalıdır. Evlerimizde güneş gören pencereler perde güneşliklerle gölgelendirilmelidir. Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir."

Kişioğlu, yaşlı, hasta ve çocukların sıcaklara özellikle dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.

 


  ETİKETLER:

  Ramazan

  ,

  spor

  ,

  Sabah

  ,

  Akşam

  ,

  Çocuk

  ,

  Aktivite

  ,

  Hava

  ,

  Güneş

  ,

  perde

  ,

  edirne

  ,

  sıcak