"Atletizmde hedef olimpiyat şampiyonluğu"

"Atletizmde hedef olimpiyat şampiyonluğu"
"Atletizmde hedef olimpiyat şampiyonluğu"
- TAF Antrenörü Yılmaz: - "Hedefimiz hazırlık kamplarına ve mili takıma sporcu vermekti şimdi ise Avrupa ve dünya şampiyonaları ile olimpiyatlara sporcu yetiştiriyoruz"

EDİRNE (AA) - Türkiye Atletizm Federasyon (TAF) Antrenörü Esra Akgün Yılmaz, hedeflerinin olimpiyatlara sporcu yetiştirmek olduğunu söyledi.

Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul'da 136 sporcu ve 74 antrenörün katıldığı "2020 Turkcell Olimpik Hazırlık Kampı"ndaki çalışmalarını verimli şekilde tamamladıklarını belirtti.

Milli sporcuları, 2016 Rio ve 2020 Tokyo olimpiyatlarına hazırladıklarını ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:

"Federasyonumuz kamp süresince verimli ve güzel bir program hazırlamış. Burada sporcu ve antrenör eğitimlerini gerçekleştirdik. Olimpiyat şampiyonları Aslı Çakır Alptekin, Gamze Bulut, Burcu Ayhan ve Halil Akkaş milli sporcularımıza bilgilerini aktardılar. Çocuklar orada zirveyi gördü." 

Yılmaz, bir sporcunun zirveye çıkarken tüm zor şartları yaşayabildiğini vurguladı.

Atletizmde olimpiyat şampiyonu Gamze Bulut'un çok güzel bir hikayesi olduğunu, bunu sporculara örnek olması açısından paylaşmak istediğini dile getiren Yılmaz, şunları anlattı:

"Gamze, Kulüpler Türkiye Şampiyonası'na katılırken maddi olarak ailesinin de durumu yokmuş. Babası işçi olduğu için ay sonu olması nedeniyle maddi durumu zayıfmış. Babası kızını şampiyonaya her na pahasına olursa  olusun göndereceğini söyleyerek mahallelerindeki kahvede herkesten bir lira toplamış. Bir lira destekle o babanın kızı yarışın şampiyonu olmuştu. Bu yarışın sonrasında Gamze, Avrupa, dünya ve olimpiyat ikincisi oldu. Hayat hikayelerimiz hep böyle. Birimiz köyden çıkıyoruz, birimiz mahallenin en yoksul ailesinden çıkıyoruz."

Yılmaz, atletizmin, şartları çok ağır bir spor olduğunu belirtti. Hava soğuk olmasına rağmen bu şartlarda iki üç saat antrenman yaptıklarını aktaran Yılmaz, "Hedefimiz hazırlık kamplarına ve mili takıma sporcu vermekti şimdi ise Avrupa ve dünya şampiyonaları ile olimpiyatlara sporcu yetiştiriyoruz" diye konuştu.

 

-"Genç sporculara destek veriyoruz"

 

Yılmaz, milli atletizm sporcuları Furkan Adalı, Hüseyin Ali Akan ve Hasan Tek ile uzun vadede çalışmalar yaptıklarını, hedeflerinin Türk bayrağını olimpiyatlarda dalgalandırmak olduğunu söyledi.

Yılmaz, kendilerine destek olan il yöneticilerine ve kentteki iş adamlarına teşekkür etti.

Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serhat Ocak ise Edirneli sporcuların karşılaşmalara uluslararası düzeyde hazırlanıyor olmasının kendilerini gururlandırdığını ifade etti.

Gençlik ve Spor Bakanlığının politikaları ve Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'in himayelerinde sporcuların ihtiyaçlarının karşılandığını aktaran Ocak, şunları kaydetti:

"Güreş, judo ve atletizmde ileriye yönelik önümüzdeki 2016 Rio ve 2020 Tokyo olimpiyatlarına hazırlık noktasında sporcularımızı yetiştirme konusunda gayretlerimiz var. Güreş milli takımına çağrılan 21 sporcumuz var. Judoda 12 ve atletizmde ise 3 sporcu milli takım hazırlık kamplarına çağrıldı. Genç sporculara destek veriyoruz." 


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Turkcell

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  spor

  ,

  hayat

  ,

  Avrupa

  ,

  Hava

  ,

  lira

  ,

  ,

  genç

  ,

  edirne