Avrupa hayalleri sınırda son buluyor

Avrupa hayalleri sınırda son buluyor
Avrupa hayalleri sınırda son buluyor
- Mevsim şartları nedeniyle denizden geçişlerin zorlaşması üzerine rotalarını kara hudutlarına çeviren sığınmacı ve kaçaklar, karadan Avrupa'ya geçme ihtimalinin düşüklüğüne rağmen şansını zorlamaktan vazgeçmiyor - Edirne sınırında denetimlerini sürdüren güvenlik güçleri, son bir haftada bini aşkın sığınmacı ve kaçağı yakaladı

EDİRNE (AA) - SALİH BARAN - Ülkelerindeki iç savaş, ekonomik sıkıntı ve baskıcı yönetimlerden kaçarak daha iyi bir yaşam umuduyla Avrupa 'ya geçmeyi hedefleyen sığınmacı ve kaçaklar, denetim ve kontrollerin artırılmasına rağmen şanslarını kara hudutlarından deniyor.

Bireysel geçişlerin yanı sıra iki hafta önce Edirne'den toplu halde Avrupa'ya yürüme girişimleri de başarısız olan sığınmacılar, denetim ve kontrollerin sıklığını bilmelerine rağmen kente gelerek umutlarını sürdürmek için çaba harcıyor.

Edirne Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, sınır bölgelerine giden yolların tamamında 24 saat esasına dayalı kontrollerini sürdürüyor. 

Jandarma ekipleri, il sınırı ve ilçelerde bulunan 10 kontrol noktasıyla İçişleri Bakanlığının genelgesi çerçevesinde kimlik kartlarında "ikamet yeri Edirne yazmayan" sığınmacıların kente girişine izin vermiyor.

Yunanistan'a açılan batı kapısı Pazarkule'den Avrupa'ya geçişlerinde başarılı olamayan sığınmacılar, İpsala Sınır Kapısı'na yakın alanlardan geçiş denemelerini sürdürüyor.

Güvenlik güçleri, son bir haftada bini aşkın sığınmacı ve kaçak yakaladı.

Jandarma ekipleri, 3 günde İpsala Sınır Kapısı'na giden Keşan'ın Yenimuhacir beldesindeki kontrol noktasından 400'e yakın sığınmacıyı geri çevirdi.

- Rota yeniden kara hudutlarına çevrildi

Hudut birlikleri de askeri yasak bölgede, illegal geçiş hazırlığındaki Lübnan, Suriye , İran , Afganistan, Myanmar, Pakistan ve Filistin uyruklu 503 kişiyi yakaladı.

Edirne Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin de il ve ilçelerdeki denetimleri sürüyor. Ekipler, kent merkezinde ikamet izinleri bulunmayan Suriyelilerin kiraladıkları evleri tespit ederek, yapıları boşalttırıyor. Bu kapsamda 10 evdeki 100'e yakın sığınmacı İl Göç İdaresine teslim edildi.

Yetkililer, mevsim şartları nedeniyle denizden geçişlerin zorlaştığı günlerde sığınmacıların rotalarını yeniden kara hudutlarına çevirdiğini ifade ederek, kontrol ve denetimlerin süreceğini belirtti.