Avrupa şampiyonasına günde 20 kilometre yüzerek hazırlanıyor

Avrupa şampiyonasına günde 20 kilometre yüzerek hazırlanıyor
Avrupa şampiyonasına günde 20 kilometre yüzerek hazırlanıyor
- Milli yüzücü Ozan Mert Kurtçu, İsviçre'de bir gölde düzenlenecek Avrupa Gençler Şampiyonası'nda madalya almayı hedefliyor - Kurtçu: "Türk bayrağını, Avrupa Gençler Şampiyonası'nda dalgalandırmak istiyorum"

EDİRNE (AA) - CİHAN DEMİRCİ - Edirne'de milli yüzücü Ozan Mert Kurtçu (18), İsviçre'nin Tenero kentindeki gölde düzenlenecek Avrupa Gençler Şampiyonası'na günde 20 kilometre yüzerek hazırlanıyor.

Kurtçu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 10 yıldır her gün yüzdüğünü söyledi.

İki yıllık bir çalışmanın sonucu Avrupa Gençler Şampiyonası'na gitmeye hak kazandığını belirten Kurtçu, "Şampiyonaya gitmek için çeşitli yarışlara katıldım. 30 Mayıs'ta İzmir Foça'da düzenlenen Türkiye  Açık Su Yüzme Şampiyonası'nda birinci oldum ve İsviçre'nin Tenero kentindeki gölde, 8 Temmuz'da düzenlenecek Avrupa Gençler Şampiyonası'na gitmeye hak kazandım. Türk bayrağını Avrupa Gençler Şampiyonası'nda dalgalandırmak istiyorum" diye konuştu.

 İsviçre'de 7.5 kilometre kulaç atacağını ifade eden Kurtçu, şunları kaydetti:

"Yarış gölde yapılacak. Bizim için çok farklı bir yarış olacak. Şu zamana kadar gölde yüzme deneyimim olmadı. Sporcusu olduğum Edirne Beykent Koleji Spor Kulübü'nün havuzunda 4 yıldır çalışmalar yapıyorum. Küçük bir havuz. Benim ayarımda sporcular olimpik havuzlarda bu yarışlara hazırlanıyor. Ancak biz bu yarışmaya daha fazla odaklandık, daha fazla hazırlandık, sonuç olarak bu yarışı hak ediyoruz. 7 günlük süreçte 12 antrenman yapıyorum. Bir gün dinleniyorum.  Fitness, kara ve yüzme antrenmanları yapıyoruz. Günde 20 kilometre yüzüyorum. Okul olduğu için daha fazla antrenman yapamıyorum. Günde iki defa antrenman yapıyorum, üç defa yapmayı isterdim."

Ozan'ın antrenörü Taylan Kızılyaprak ise şampiyonaya zor şartlarda hazırılandıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Türk bayrağını İsviçre'de göklere çıkarmak istiyoruz. Umarım oradan başarı ve madalyayla döneriz. Aslında İsviçre'deki yarış bizim için daha elverişli olacak. Ozan, Türkiye şampiyonu olduğunda denizde yarıştı. İsviçre'de tatlı suda yarışacak. Sporcum 7.5 kilometre yüzeceği bir müsabaka için günde 20 kilometre yüzüyor."

 


  ETİKETLER:

  İsviçre

  ,

  Türkiye

  ,

  İzmir

  ,

  spor

  ,

  Avrupa

  ,

  Okul

  ,

  fitness

  ,

  edirne